Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

„Ochrońny nasz Zielony Skwarek”. Mieszkańcy Nowego Targu sprzeciwiają się planom władz

Dnia: piątek 8 kwietnia 2022, Autor: Maciej Zubek

Czy drzewo przestało być ważne dla większości ludzi? Mówi się, że sposób podejścia do przyrody świadczy o miejscu, w którym jest dana społeczność.

Ludzie nadal potrzebują drzew, czy też szerzej pisząc- przyrody, ale nie łączą pojedynczej wycinki w szerszy obraz. W tygodniu wycina się drzewa na działkach, albo- jak w naszym mieście – pomniki przyrody, a weekend jedzie się do Doliny Chochołowskiej zachwycać pięknym krajobrazem i wrzucać zdjęcia krokusów na portale społecznościowe, chwaląc się urokiem naszej „zielonej” okolicy. Taka mała hipokryzja naszych miejscowości.

Grupa Zielony Nowy Targ składa aktualnie wnioski o zmianę charakteru skwarku, stając w obronie „Zielonego Skwarku i Jabłonki”. W Nowym Targu planowana jest wycinka drzew i krzewów na skwerku przy ulicy Kopernika – w tym jabłoni, pomnika przyrody, symbolu zieleni w mieście, która docelowo ma zostać zabetonowana poprzez postawienie budynków. Obrońcy zieleni zdecydowanie nie zgadzają się na takie kroki i stają w obronie.

Nie zgadzamy się na pozbawienie mieszkańców tego zielonego terenu, dewastację roślinności oraz ogałacaniem miasta z najwyższym poziomem smogu w Europie z kolejnych ważnych zielonych płuc”- pisze grupa

Nowy Zielony Targ zachęca również do składania wniosków – uwag do Miejscowego Planu Zagospodarowania Terenu. Wnioski przygotowane przez grupę zawierają sugestię zmiany terenu Zielonego Skwarka na Kopernika na obszar o oznaczeniu ZP- Zieleń Urządzona, która pomoże zatrzymać wycinkę i zabetonowanie.

Warto podkreślić, powołując się na ustawę o ochronie przyrody (DzU z 2017 poz. 1074 – u.o.p.), że decyzję na wycięcie takich drzew wydaje burmistrz miasta. Czy Burmistrz Miasta Nowy Targ w takim razie podejmie dyskusję z osobami ratującymi zieleń w mieście?

Wnioski można wysłać lub zanieść Urzędu Miasta (ul. Krzywa 1, Dziennik Podawczy), zostawić w przygotowanych pudełkach. Wniosek można także złożyć w czasie dyskusji publicznej 12 kwietnia 2022 o godzinie 12 w Sali Obrad Urzędu Miasta.

Autor K.Ł

No Comment.

Reklama

Partnerzy