Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

„Od lat z tym walczymy”. Seria pożarów traw na Orawie. Strażacy apelują!

Dnia: poniedziałek 28 marca 2022, Autor: Maciej Zubek

W ostatnim czasie to nagminna praktyka. Pożary traw na łąkach i nieużytkach niestety nie są mniej groźnymi pożarami. Zagrażają nie tylko lasom, dobytkowi, zwierzętom ale i ludziom – komentuje jeden ze strażaków z naszego powiatu.

Przedwiośnie i wiosna to czas, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych z powodu wypalania suchych pozostałości roślinnych. Po sezonie zimowym roślinność jest bardzo wysuszona, pali się bardzo dynamicznie. Płonące na niewielkim terenie trawy mogą szybko przerodzić się w pożar, który zagraża wszystkiemu wokół, a także Nam- ludziom. Bardzo często wymykają się spod kontroli, obejmując lasy lub przenosząc się na pobliskie zabudowania mieszkalne i gospodarskie.

W miniony weekend służby miały sporo wyjazdów do podpaleń traw. W niedzielę wieczorem ktoś podpalił łąki między Zubrzycą Dolną, a Lipnicą Małą, strażacy z OSP Spytkowice, OSP Jabłonka, OSP Niedzica zostali wezwani także do pożarów nieużytków w kilku miejscowościach. Od poniedziałku – już od godziny 12 niestety pojawiły ponowne tego typu wezwania

Służby przypominają, że w Polsce wypalanie traw jest zabronione. Za złamanie zakazu grozi grzywna, areszt, we niektórych przypadkach do 10 lat więzienia. Dodatkową karą może być zmniejszenie lub odebranie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji dopłat bezpośrednich przysługujących w danym roku.

Autor: Karolina Łaciak

fot. czytelnik

No Comment.

Reklama

Partnerzy