Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Od rana pełne ręce pracy. Toprowcy pomogli już trzem osobom

Dnia: środa 12 stycznia 2022, Autor: Anna Zubek

Dwie osoby spadły z Koziego Wierchu, kolejny turysta utknął na Rysach.

Najpierw doszło do zsunięcia się dwóch osób z Koziego Wierchu. Następnie ratownicy dostali wezwanie z Rysów, gdzie turysta utknął w eksponowanym miejscu. Nie był w stanie zejść samodzielnie, więc potrzebna była pomoc z użyciem śmigłowca.

Mimo niebezpiecznych, trudnych warunków panujących w górach turystów nie brakuje. We wtorek doszło również do niebezpiecznej sytuacji – dwóje turystów spadło z Krzyżnego. Stoczyli się w stronę dna doliny około 250 metrów, przebywają w szpitalu. Przed kilkoma dniami zginęły pod Gerlachem trzy osoby. We wtorek ratownicy znaleźli też zwłoki mężczyzny, który samotnie wyruszył w góry.

Tatrzański Park Narodowy ostrzega: Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne. W większości miejsc jest bardzo ślisko – zalegający na szlakach śnieg jest twardy i zmrożony, a powyżej 2000m n.p.m. pokrywa go dodatkowo gruba warstwa lodu, miejscami mogą wystawać kamienie. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu – raki (nie raczki!!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

fot: TOPR

No Comment.

Reklama

Partnerzy