Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Reklama

Od rana pełne ręce pracy. Toprowcy pomogli już trzem osobom

Dnia: środa 12 stycznia 2022, Autor: Anna Zubek

Dwie osoby spadły z Koziego Wierchu, kolejny turysta utknął na Rysach.

Najpierw doszło do zsunięcia się dwóch osób z Koziego Wierchu. Następnie ratownicy dostali wezwanie z Rysów, gdzie turysta utknął w eksponowanym miejscu. Nie był w stanie zejść samodzielnie, więc potrzebna była pomoc z użyciem śmigłowca.

Mimo niebezpiecznych, trudnych warunków panujących w górach turystów nie brakuje. We wtorek doszło również do niebezpiecznej sytuacji – dwóje turystów spadło z Krzyżnego. Stoczyli się w stronę dna doliny około 250 metrów, przebywają w szpitalu. Przed kilkoma dniami zginęły pod Gerlachem trzy osoby. We wtorek ratownicy znaleźli też zwłoki mężczyzny, który samotnie wyruszył w góry.

Tatrzański Park Narodowy ostrzega: Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne. W większości miejsc jest bardzo ślisko – zalegający na szlakach śnieg jest twardy i zmrożony, a powyżej 2000m n.p.m. pokrywa go dodatkowo gruba warstwa lodu, miejscami mogą wystawać kamienie. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu – raki (nie raczki!!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

fot: TOPR

No Comment.

Reklama

Partnerzy