Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Odbudowa domu Jalu Kurka w Naprawie

Dnia: środa 26 października 2022, Autor: Maciej Zubek

Trwa odbudowa domu Jalu Kurka w nowym miejscu. Wcześniej stał nieopodal portalu północnego tunelu pod górą Luboń Mały S7 w Naprawie. Został rozebrany i przeniesiony w nowe miejsce.

Rozbiórka drewnianego domu poety i prozaika Jalu Kurka w Naprawie zakończyła się w lutym 2022 r. Wszystkie elementy zostały zakonserwowane. Dom już w częściach zdeponowany był w magazynie. Aktualnie odtwarzany jest na działce wskazanej przez wójta gminy Naprawa, na podstawie porozumienia zawartego z GDDKiA.

Pod koniec lat 50 –tych XX wieku Jalu Kurek wraz z żoną wybudowali drewniany dom w stylu zakopiańskim. W tym miejscu (teraz obok portalu północnego tunelu) stała kiedyś chałupa matki pisarza. Przed rozpoczęciem budowy S7 Lubień – Rabka Zdrój dom został wykupiony przez GDDKiA. Ma wartość kulturową więc warto go zachować. By tak się stało GDDKiA podpisała z wójtem gminy Jordanów porozumienie, na podstawie którego przeniosła i odtwarza dom poety i pisarza w innym miejscu, ale na terenie tej samej miejscowości. W końcu jedną z najsłynniejszych powieści pisarza jest „Grypa szaleje w Naprawie”.

źródło: GDDKiA

No Comment.

Reklama

Partnerzy