Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Oni są wspaniali! Wolonatariacka rzesza w obsłudze Igrzysk

Dnia: poniedziałek 3 lipca 2023, Autor: Anna Szopińska

NOWY TARG. Igrzyska Europejskie Małopolska 2023 zaangażowały 4-tysięczną rzeszę wolontariuszy. Dyscypliny rozgrywane w Nowym Targu i Zakopanem obsługiwało ponad 200 młodych osób. Wśród nich znalazła się wcale liczna reprezentacja kadetów z Prywatnego LO dla Młodzieży.

Wolontariusze pracowali – według własnych wyborów, zainteresowań i przygotowania – w 21 działach, m.in. w recepcjach, przy akredytacjach, biletach, w patrolach medycznych, w punktach informacyjnych, obsłudze VIP-ów i ringów; w promocji, marketingu, transporcie, przy ceremoniach czy prezentacjach sportowych.

Ci, którzy zdecydowali się poświęcić swój czas i wykorzystać umiejętności w obiektach sportowych Nowego Targu i Zakopanego, to w większości mieszkańcy Podhala, ale przyjechali tu też wolontariusze niemal z całej Polski. 20 godzin jechał do nas mieszkaniec Darłowa, pracowali w Nowym Targu m.in. lekarz z Anglii czy młody Armeńczyk, którego brat walczył na ringu. Była też pani z olbrzymiej firmy, zarządzająca tam kilkudziesięcioosobowym zespołem.

– Zgłoszeń było ok. 10 tysięcy – mówi koordynator wolontariatu, Artur Kasperek.  – Kwalifikacja to ogromna praca, bo rozmawialiśmy z każdym – o różnych porach, bo były też różne strefy czasowe. Wiedzieliśmy, skąd są wszyscy.

Z mundurowej szkoły rekrutowało się ok. 30 wolontariuszy.

– Są bardzo fajni –  uśmiechnięci, radośni, zaradni, z chęcią do pracy. Znają języki – mówi Artur Kasperek, który na długo przez rozpoczęciem Igrzysk musiał wyselekcjonować, przypisać do określonych działów i wyszkolić wolontariackie kadry. A to oznaczało pracę niemal „na pełny zegar” i dłużej. 

Koordynator wolontariatu jest swego rodzaju „selekcjonerem”, szkoleniowcem i organizatorem wielu zespołów w jednej osobie.

Bonusem dla wolontariuszy i nagrodą za ich pracę była możliwość poznania „od kuchni” kulisów imprezy sportowej europejskiej rangi i świetnych ludzi – zaangażowanych, otwartych, empatycznych, pełnych poświęcenia. Takie bowiem cechy zawsze wykształca wolontariacka praca.   

Fot. z archiwum Szkoły

  

No Comment.

Reklama

Partnerzy