Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Operowy wieczór w Jaworkach

Dnia: wtorek 8 sierpnia 2023, Autor: Maciej Zubek

Zapraszamy na operę Janek Władysława Żeleńskiego w Pieninach 23 sierpni o godz. 19.00 w Amfiteatrze w Jaworkach (przy głównym parkingu).

Soliści:

Janek – Tomasz Świerczek

Bronka – Maria Małgorzata Złotek

Stach – Piotr Kwinta

Marynka – Ewa Walkowska

Marek – Maciej Cetnarski

Chór:

Christina Eshak, Ewa Menaszek, Krzysztof Michalski

Orkiestra: Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna

Dyrygentka: Agnieszka Kreiner

Reżyseria: Błażej Peszek

Organizator:

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”

Libretto opery Janek nawiązuje do legendarnego góralskiego zbójnika – Janosika, wg podań zamieszkującego tereny Pienin na granicy polsko-słowackiej; postać Janosika w rzeczywistości jest postacią historyczną, a na podstawie jego biografii stworzono podanie o zbójniku, który odbierał majątek bogatym i rozdawał go biednym. W muzykę dzieła wplecione są autentyczne motywy góralskie. Akcja Janka rozgrywa się na hali w górach oraz w góralskiej chacie.

Janek jest operą praktycznie zapomnianą, w teatrach nie jest graną od ponad 20 lat, w związku z tym podejmujemy próbę odświeżenia tego dzieła, w miejscu żywo związanym z życiem i historią Janosika. Wydarzenie odbędzie się w formie plenerowej, odmiennej od spektakli wykonywanych na zamkniętej scenie. Okoliczne pagórki i zielone pastwiska stworzą naturalną scenerię wydarzenia. Zapraszamy zarówno stałych widzów teatrów operowych, jak i wszystkich tych, dla których udział w widowisku operowym będzie całkiem nowym doświadczeniem.

No Comment.

Reklama

Partnerzy