Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Orawska Grupa Teatralna na III Wiejskich Spotkaniach Teatralnych

Dnia: wtorek 11 czerwca 2024, Autor: Maciej Zubek

31 maja 2024 roku Orawska Grupa Teatralna ze sztuką pt. „Ostatni Rachunek” w reż. Roberta Kowalczyka, na zaproszenie Mateusza Buły i Zespołu Regionalnego „Góralsko Brać” z Łopusznej wzięła udział w III Wiejskich Spotkaniach Teatralnych w Łopusznej.

W sztuce „Ostatni rachunek” lipnicki wolorz, świadomy zbliżającej się śmierci, spędzając po raz ostatni woły z Babiej Góry na dzień św. Bartłomieja, wspomina swoje życie, a właściwie ludzi, których spotkał w swoim życiu, a dokładnie wspomina ich grzechy i przywary. Ostatni „odpasiunek” wolorza to tak naprawdę ostatni rachunek nad ludzkimi słabościami. Każda opowieść jest mocno osadzona w dawnych orawskich realiach, obyczajach i legendach.

I tak w sztuce wykorzystano wiele pasterskich zwyczajów, przywołano legendę o babiogórskich piwnicach, boginkach, zbójnikach. Pojawi się również orawski taniec i śpiew, gra na piszczałkach i rogu, zwyczaj skubarek.

Poza naszą grupą w spotkaniach wzięły również grupy z Zespołu Regionalnego „Zielony Jawor”, Koła Gospodyń Wiejskich z Harklowej i Koła Gospodyń Wiejskich w Łopusznej oraz gospodarz – Zespół Regionalny „Góralsko Brać”.

Dziękujemy za przyjaźń, życzliwość i zaproszenie. Było cudownie.

mat. nadesłany/Fot.: Krystyna Waniczek

No Comment.

Reklama

Partnerzy