Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Otwarcie wystawy „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej.”

Dnia: niedziela 27 marca 2022, Autor: Maciej Zubek

W niedzielę 27 marca Nowotarska Grupa Mieszkańców “PAMIĘĆ” i Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych  “BŁYSKAWICA” zorganizowali uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod  okupacją niemiecką.  

O godzinie 12.30 w kościele św. Katarzyny w Nowym Targu odbyła się uroczysta Msza Święta, w intencji pomordowanych  Polaków ratujących w czasie II wojny światowej Żydów. Pod Krzyżem Katyńskim złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. 

Po mszy nastąpiło otwarcie wystawy  “Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”. Wystawa opracowana jest przez Biuro Edukacji Narodowej IPN Oddział w Rzeszowie, autorstwa dr hab. Elżbiety Rączy oraz Jakuba Izdebskiego.

Plansze z archiwalnymi fotografiami i dokumentami na wybranych przykładach ukazują okoliczności i rodzaje udzielanej pomocy ludności żydowskiej przez Polaków. Przedstawiona jest pomoc zorganizowana oraz indywidualna. Ekspozycja dokumentuje szeroki wachlarz działań Polaków, którzy z narażeniem swojego życia ratowali Żydów podczas wojny. Wystawie towarzyszy także prezentacja dokumentów archiwalnych ukazująca terror niemieckiego okupanta wobec Polaków i Żydów.

Autor i zdjęcia: Karolina Łaciak

No Comment.

Reklama

Partnerzy