Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Piąta edycja akcji #SadziMY. Mamy milion nowych drzew!

Dnia: środa 4 października 2023, Autor: Redaktor

Za nami kolejna, piąta edycja ogólnopolskiej akcji #SadziMy. W tym roku prezydent Andrzej Duda wspólnie z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą sadzili drzewa w Nadleśnictwie Suchedniów (woj. świętokrzyskie). Dwa dni akcji zakończyły się sukcesem – leśnicy rozdali Polakom milion sadzonek!

W tym roku, tak jak to miało miejsce w poprzednich edycjach, przez dwa dni leśnicy rozdawali sadzonki w całym kraju, w 429 nadleśnictwach i 17 dyrekcjach regionalnych Lasów Państwowych. Zainteresowani mogli odebrać różne gatunki drzew m.in. dęby, lipy, świerki, buki sosny, klony oraz wiele gatunków krzewów. Najważniejszy moment akcji miał miejsce dzisiaj w leśnictwie Kruk w Nadleśnictwie Suchedniów w woj. świętokrzyskim. To tutaj Para Prezydencka wspólnie z lokalną społecznością zasadzili 11 tys. sadzonek sosny! Odnowiono powierzchnię 1,40 ha w oddz. 131 b oraz 130 l.

Las to jest to miejsce, gdzie można przyjść, gdzie można się wyciszyć. Las to jest azyl, to miejsce, które przez życie drzew realizuje wspaniałe procesy przyrodnicze, jak chociażby oczyszczanie powietrza, magazynowanie CO2 i tym samym ochrona klimatu. Jednym z najlepszych sposobów ochrony klimatu są właśnie areały leśne.

– zaznaczył prezydent RP, Andrzej Duda.

Sadzimy drzewa, bo jesteśmy świadomi tego, że każde posadzone drzewo to jest zielona inwestycja w przyszłość. W przyszłość naszych rodzin i kolejnych pokoleń. Las to nasze wspólne dobro, z którego wszyscy korzystamy, dlatego tak ważne jest, by o niego wspólnie dbać

– powiedziała pierwsza dama, Agata Kornhauser-Duda.

Wiceminister klimatu i środowiska, Edward Siarka zwrócił uwagę, że w Polsce lasów ciągle przybywa.

Rocznie polscy leśnicy sadzą pół miliarda drzew! To ogromny postęp dla naszego kraju. Po II wojnie światowej tylko 20% kraju było porośnięte lasami, a teraz mówimy już o imponujących 30%! Do takich wyników przyczyniają się właśnie tego typu akcje, jak akcja #SadziMY

– mówił wiceminister klimatu i środowiska, Edward Siarka.

AKCJA #SadziMY

Ogólnopolską akcję zainicjowała 25 kwietnia 2019 r. Para Prezydencka w związku ze zniszczeniami dokonanymi przez huragan 100-lecia, który wystąpił w Polsce w 2017 r. Był to w historii Lasów Państwowych największy kataklizm, który doprowadził do opustoszeją lasów w kilkudziesięciu nadleśnictwach, głównie na Pomorzu i Kujawach.

Pierwsza edycja akcji #SadziMY miała miejsce w toruńskim leśnictwie Jakubowo (Nadleśnictwo Rytel) w 2019 r. Para Prezydencka wspólnie z lokalnymi społecznościami posadzili ponad 300 tys. dębów. Podczas drugiej edycji w 2020 r. zasadzono kilkadziesiąt tysięcy nowych drzew na powierzchni blisko 6,5 ha w nadleśnictwie Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, gdzie nawałnica powaliła aż 2,3 mln m3 drzew. W 2021 r. para prezydencka sadziła drzewa w Lesie Wolborskim w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. Razem z prezydentem pracowali także pracownicy administracji publicznej oraz Lasów Państwowych, harcerze, żołnierze, strażacy z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, a także studenci i uczniowie. Razem zasadzili 20 tys. sadzonek. W ubiegłym roku #akcjaSadziMY zakończyła się ogromnym sukcesem. Na terenie leśnictwa Lipnica Wielka w małopolskim Nadleśnictwie Stary Sącz posadzono łącznie ponad 3000 cisów!

Co roku w wydarzenie zaangażowani są leśnicy, harcerze, żołnierze, strażacy, uczniowie miejscowych szkół oraz lokalna społeczność. Akcja #SadziMY to wspólne działanie na rzecz polskich lasów!

No Comment.

Reklama

Partnerzy