Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Pieniny-Kultura-Sacrum czas start

Dnia: środa 26 lipca 2023, Autor: Maciej Zubek

W miniony weekend w Krościenku n.D. zainaugurowany został 13. Letni Festiwal PIENINY-KULTURA-SACRUM. 

Program sobotniego wieczoru wypełniła muzyka organowa i chóralna. Na organach grał Marek Stefański, wirtuoz tego instrumentu, profesor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, artysta o bogatej, międzynarodowej działalności koncertowej. Marek Stefański zaprezentował dzieła mistrzów niemieckiego i francuskiego baroku oraz wiedeńskiego klasycyzmu. Zabrzmiała też muzyka chóralna. Podczas sobotniego koncertu, po raz pierwszy, Krościenku n.D.  wystąpił znakomity Chór prastarej  Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie pod dyrekcją Alicji Gaweł-Kramarz, który zaprezentował się w pięknej sakralnej muzyce chóralnej autorstwa kompozytora Mariusza Kramarza. Śpiew chóralnych i organy to muzyka najbardziej związana z przestrzenią sakralną, było więc pięknie, a nawet mistycznie. 

Tradycyjnie już, koncertom odbywającym się w nowym kościele w Krościenku nad Dunajcem towarzyszyła wystawa unikatowych prac plastycznych przygotowana przez twórców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Artystów Pienińskich.

Dzień później, w niedzielę 23 lipca, mury zabytkowego kościoła przy krościeńskim Rynku wypełniła muzyka dawna, zarówno organowa, jak też wykonywana na jednym z najdawniejszych instrumentów muzycznych, którym jest lutnia. Przestrzeń krościeńskiej świątyni stworzyła idealne, najbardziej autentyczne warunki do obcowania z muzyką dawnych wieków. Wartości te wzajemnie się dopełniały, tworząc harmonijną i autentyczną całość. Na organach grał Marek Stefański, który zaprezentował dzieła dawnej muzyki polskiej, pochodzące jeszcze z połowy XVI wieku oraz początku XVII stulecia. Drugim instrumentem, którego dźwięki wypełniły prastare mury kościoła centralnej krościeńskiej świątyni, była lutnia. Jest to jeden z najstarszych instrumentów muzycznych obecnych w starożytnej i nowożytnej kulturze. Zagrała na niej Anna Wiktoria Swoboda, wybitna specjalistka w zakresie muzyki dawnej i w praktykach jej wykonawstwa, pedagog Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. W bogatą historię i tradycję kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem wprowadził licznie zgromadzoną publiczność wybitny znawca i oddany idei pasjonat dziejów tych ziem, Krzysztof Koper, historyk, dyrektor Szkoły podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Krościenku nad Dunajcem. 

Muzyka kameralna wypełni program trzeciego koncertu tegorocznego Festiwalu PIENINY-KULTURA-SACRUM, zaplanowanego na sobotę 29 lipca na godzinę 19:00 w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem. Obój z towarzyszeniem organów brzmi w przestrzeni sakralnej znakomicie. W swojej obsadzie będzie to koncert międzynarodowy. Na organach grał będzie słowacki wirtuoz Stanisław Surin z Bratysławy, a na oboju solista Filharmonii Zielonogórskiej Michał Mogiła. Serdecznie zapraszamy! Wstęp na koncert jest wolny.

Festiwal jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Partnerami organizatora – Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE –  są: Parafia pw. Wszystkich Świętych w Krościenku n. Dunajcem, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Gmina Krościenko n. Dunajcem, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego SA, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Centrum Kultury i Promocji w Krościenku n. Dunajcem, Pensjonat Crosna Spa, Stowarzyszenie Artystów Pienińskich, Szkoła Podstawowa nr 2 w Krościenku n. Dunajcem.

Pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu jest Agnieszka Radwan-Stefańska.

mat. prasowy

No Comment.

Reklama

Partnerzy