Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Pierwszy dzień 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich za nami!

Dnia: sobota 19 sierpnia 2023, Autor: Emilia Gromczak

Podczas dnia poświęconego Góralom Polskim mogliśmy przyglądać się mistrzostwom w powożeniu, braliśmy udział w konkursie na Śpiew Pytacki, poznaliśmy też Fiakra roku. Koncert „Małych Górali” oraz prezentacja dziedzictwa społeczności ziem górskich wyjątkowo chwyciły publiczność za serce. Hitem wieczoru okazał się jednak jubileuszowy koncert legendy muzyki folkowej – zespołu Krywań.

Pierwszy dzień 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich przeszedł do historii jako niezapomniany spektakl folkowych brzmień i największych emocji. Poziom artystyczny i organizacyjny, przerósł najśmielsze oczekiwania, dostarczając niepowtarzalnych muzycznych przeżyć. Nie zawiodła również publiczność, która tłumnie zgromadziła się na wszystkich wydarzeniach festiwalu.

Najbardziej wyczekiwanym punktem dzisiejszego dnia był Koncert na Folkową Nutę, uświetniający jubileusz 50-lecia istnienia zespołu Krywań – żywej legendy na zakopiańskiej i ogólnopolskiej scenie muzycznej. Unikalne brzmienie i nie dający się pomylić z żadnym innym, styl muzyczny od lat porywają do wspólnej zabawy miliony rodaków, zapewniając im wspaniałą rozrywkę. Nie inaczej było i dziś, Zespół Krywań po raz kolejny zaczarował publiczność, którą porwał do tańca swoimi największymi hitami! Ze sceny zebraną publiczną oraz widzów Telewizji Polskiej przywitał Leszek Dorula Burmistrz Miasta Zakopane, zapraszając na kolejne sześć intensywnych festiwalowych dni.

Wśród publiczności nie mogło zabraknąć przedstawicieli organizatorów oraz zaproszonych gości: Agnieszki Nowak-Gąsienicy Zastępcy Burmistrza Miasta Zakopane, Beaty Majcher Dyrektora Zakopiańskiego Centrum Kultury, Andrzeja Guta-Mostowego Posła na Sejm RP, Sekretarza Stanu w
Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz Jana Piczurę Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Letni wieczór na Dolnej Równi Krupowej przepełniony był radością i energicznymi brzmieniami góralskiej muzyki. Koncert został zarejestrowany przez Telewizję Polską i mogliśmy go oglądać na żywo na antenie TVP3 Kraków, a dla tych, którzy nie mogli być tego wieczoru z nami, będzie retransmitowany w najbliższą sobotę o godzinie 22:30 na ogólnopolskiej antenie TVP Kultura. Festiwal poświęcony był dziś w całości Góralom Polskim. Dzień rozpoczął się od Mistrzostw Podhala w Powożeniu, konkursu na Fiakra Roku oraz Śpiew Pytacki, które dostarczyły mnóstwo emocji zarówno biorącym udział w zmaganiach o najwyższe podia, jak i przyglądającej się publiczności.

Kolejną atrakcją dnia był koncert “Mali Górale”, podczas którego na festiwalowej scenie zaprezentowali się młodzi laureaci 14. Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich Złote Kierpce, a swoje dziedzictwo uhonorowało także starsze pokolenie najznakomitszych zespołów ludowych przy dźwiękach góralskich kapel.

Tyle emocji a to dopiero początek festiwalowych atrakcji! W sobotę z samego rana zaczynamy Konferencją naukową nt. tradycji pasterskich w folklorze muzycznym, następnie z Placu Niepodległości w stronę wioski festiwalowej wyruszy „Orszak weselny”, a na scenie plenerowej na Dolnej Równi Krupowej będziemy mogli uczestniczyć w tradycyjnym weselu góralskim w wykonaniu zespołu „Polaniorze” z Kościeliska. Serdecznie zapraszamy także na wyjątkową plenerową wystawę „Żywioł Folkloru” , której oficjalne otwarcie nastąpi o godzinie 18:00, oraz na wręczenie nagród Laureatom ubiegłorocznego konkursu fotograficznego.

Wyjątkowym gościem sobotniego wieczornego Koncertu na Folkową Nutę będzie światowej sławy romski zespół Fanfare Ciocarlia, który z pewnością swoimi dynamicznymi bałkańskimi brzmieniami porwie do tańca całe Zakopane. To prawdziwa gratka dla wielbicieli folkowych brzmień!

mat. prasowe

No Comment.

Reklama

Partnerzy