Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Pierwszy smoczek — jaki smoczek dla noworodka?

Dnia: wtorek 27 grudnia 2022, Autor: Maciej Zubek

Wielu rodziców, którzy uważają, iż smoczki mogą przyczynić się do powstania wady zgryzu w późniejszym czasie, decyduje się zrezygnować z tego akcesorium. Jednak wiele rzetelnych badań wykazuje, iż smoczek sam w sobie nie jest źródłem problemu. Za wszystkimi negatywnymi skutkami stosowania go stoją przede wszystkim zbyt częste stosowanie oraz niewłaściwie dobrany rozmiar. Jaki więc jest najlepszy pierwszy smoczek dla noworodka?

Rozmiar ma znaczenie — czym kierować się podczas wyboru wielkości smoczka?

Smoczki dla malców powinny być wybierane głównie pod kątem rozmiaru. W zależności od wieku rozmiar będzie się różnił, aby z łatwością dostosować się do możliwości o potrzeb malucha. Na rynku dostępne są smoczki przeznaczone dla takich grup jak:

  • Wcześniaki — wybierane są dość często, aby zagwarantować przedwcześnie urodzonemu malcowi poczucie bezpieczeństwa. Cechują się niewielkim kształtem oraz wagą, co umożliwia noworodkowi swobodne ssanie. Ich zadaniem jest również dopasowanie się do aparatury medycznej, w związku z czym posiadają one specyficzne wycięcie dookoła nosa, które pozwala na zastosowanie sondy żywieniowej.
  • Noworodki — posiadają one rozmiar od 0 do 3 miesięcy. To w większości przypadków pierwszy smoczek, dlatego podczas ich wyboru warto pożądanie się zastanowić. Rozmiar powinien być właściwie dobrany do wieku dziecka, natomiast kształt zbliżony do piersi. Taki wybór pozwała uniknąć pojawienia się zaburzeń ssania u noworodków. W przypadku niewłaściwie dobranego smoczka dziecko może chwytać brodawkę zbyt płytko, co skutkuje pobraniem niewystarczającej ilości pokarmu.
  • Niemowlaki — są to smoczki o rozmiarze trzech miesięcy wzwyż. W związku z tym, że oznaczenia smoczków są bardzo jasne, zakup zbyt dużego lub zbyt małego smoczka jest mało prawdopodobny. Warto jednak pamiętać, iż za mały smoczek może doprowadzić do powstania wady zgryzu, a zbyt duży do pojawiania się odruchu wymiotnego

Smoczek anatomiczny czy dynamiczny — rodzaje smoczków

Z zasady każdy smoczek można uznać za uspokajający. Funkcja tego typu definiowana jest jako ukojenie nerwów dziecka, zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa oraz pomoc w zaśnięciu. Tego rodzaju modele powinny przypominać kształtem sutek matki, co umożliwia jak najbardziej naturalne ułożenie języka. Co więcej, podczas zakupu warto postawić na sprawdzone marki, np. Bibs smoczek cieszy się wieloma pozytywnymi opiniami

Smoczki uspokajające można podzielić również na inne rodzaje:

  • Smoczek anatomiczny (ortopedyczny) – tego typu modele rekomendowane są przez ortodontów. Dość często producenci zaznaczają, iż ich forma była opracowywana na drodze konsultacji ze specjalistami. Smoczki ortodontyczne mają na celu zminimalizowanie wystąpienia ryzyka wad zgryzu. Można je rozpoznać po dość charakterystycznej formie — są one lekko spłaszczone od strony języka Należy jednak pamiętać, iż smoczki anatomiczne muszą być wkładane do buzi dziecka właściwą stroną, a mianowicie spłaszczoną częścią do dołu.
  • Smoczek dynamiczny — tego typu modele wybierane są głównie w sytuacji, w której dziecko karmione jest naturalnie. Nie zaburzają one rytmu ssania piersi. Ich struktura opiera się o wiele warstw sylikonu, co pozwala dobrze odzwierciedlić kształt i pracę brodawki w trakcie ssania, dlatego właśnie rekomendowane z jako pierwszy smoczek dla dziecka
  • Smoczek okrągły — w tym przypadku główka gumki kształtem zbliżona jest do żarówki — jest zaokrąglona na szczycie i lekko zwęża się ku dołowi. Tego rodzaju smoczki zalecane są przede wszystkim dzieciom karmionym przy pomocy butelki.

– Materiał partnera

No Comment.

Reklama

Partnerzy