Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

PKL odpowiada na skargę turysty

Dnia: niedziela 23 stycznia 2022, Autor: Aneta Opyd

Do Starostwa Powiatowego w Zakopanem wpłynęła skarga dotycząca budowy restauracji przez PKL. „Początkowo myślałam, że źle trafiliśmy, bo deptak do dolnej stacji bardziej przypominał plac budowy niż atrakcję. W kierunku stacji jedna za drugą jeździły ciężarówki „przepychając” się między turystami stojącymi w kolejkach i spacerującymi deptakiem.” 

O zajęcie stanowiska w tej sprawie poprosiliśmy władze Starostwa. Szerzej na ten temat można przeczytać tutaj: https://podhaleregion.pl/niebezpiecznie-pod-gubalowka-ciezarowki-przepychaja-sie-miedzy-turystami/

Czy PKL wypracował rozwiązanie tego problemu, w celu zapewnienia bezpieczeństwa turystom? Zwróciliśmy się o odpowiedź bezpośrednio do spółki. Oto ona:

„W sąsiedztwie stacji dolnej kolei PKL Gubałówka powstaje wyjątkowy architektonicznie obiekt.  

Teren zlokalizowany po prawej stronie przed budynkiem stacji dolnej kolei linowo-terenowej PKL pod Gubałówką został wydzielony i obecnie realizowane są prace związane z budową – GWARNO.  

Gwarno to nazwa budowanego przez PKL obiektu. Będzie to jakościowe miejsce, w którym turyści zetkną się z architekturą Podhala. Gwarno może stać się miejscem spotkań, ciekawych wydarzeń kulturalnych i inspirować zarówno architekturą, historią Zakopanego, jak i dobrą ofertą gastronomiczną. Obiekt pomieści 245 osób.

Chcąc utrzymać bezpieczeństwo oraz umożliwić swobodne poruszanie się turystów w tym obszarze i zadbać o możliwość przejścia turystów i spokojny ciąg komunikacyjny do budynku dolnej stacji PKL Gubałówka, ograniczyliśmy rozstawienie ogrodzeń zabezpieczających realizowaną budowę. Zadbaliśmy również o to, by transport oraz ruch pojazdów obsługujący prace budowlane realizowany był w godzinach wczesno porannych do godziny 10:00. Natomiast przy wzmożonym ruchu turystycznym jest on całkowicie wstrzymywany. Rozważamy całkowite wygrodzenie terenu dla ruchu samochodowego z punktowymi przejściami dla pieszych na placu w okresie transportu mas ziemnych.

Przez ostatnie dni i do końca przyszłego tygodnia wykonawca prowadzi prace związane z przeniesieniem instalacji sanitarno-kanalizacyjnych, co związane jest ze zmniejszeniem możliwości dojścia do dolnej stacji i niestety nie było możliwości, by te prace zorganizowane zostały w innym terminie. Za utrudnienia i niedogodności przepraszamy.   

Mamy nadzieję, że powstający obiekt Gwarno w tej wyjątkowej lokalizacji będzie jakościowym miejscem, w którym turyści zetkną się z architekturą Podhala spędzając ciekawie swój wolny czas pod Gubałówką.  

Budynek będzie nawiązywał do architektury górskiej. Wnętrza inspirowane regionalnymi materiałami, drewnem, metalem zostaną także wyposażone w elementy regionalne, związane przede wszystkim z górami i Zakopanem. Mamy nadzieję, że osoby odwiedzające to miejsce w przyszłości będę mogły poczuć niezwykły klimat tatrzańskiej przyrody, historii i znamienitej architektury”.

Więcej na temat GWARNO mogą Państwo przeczytać tutaj: https://media.pkl.pl/164138-gwarno-pod-gubalowka-powstaje-nowa-przestrzen-kulturalna-i-stylizowany-gorska-architektura-resto-browar   

Zdjęcia: PKL Gwarno – wizualizacja

No Comment.

Reklama

Partnerzy