Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Plecak i walizka przyczyną zamieszania na lotnisku

Dnia: wtorek 18 lipca 2023, Autor: Anna Zubek

Port lotniczy w Krakowie-Balicach to jedno z najczęściej wybieranych przez podróżnych lotnisk w Polsce. Wiąże się z tym również wiele sytuacji, w których turyści w roztargnieniu i gonitwie przed podróżą zapominają o swoich bagażach. Każdy pozostawiony przedmiot zawsze jest sprawdzany przez odpowiednie służby.

W piątek 14 lipca plecak, a w niedzielę 16 lipca walizka – pozostawione bez opieki w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Krakowie-Balicach – przyczyniły się do podjęcia działań funkcjonariuszy Straży Granicznej, związanych z minersko-pirotechnicznym rozpoznaniem. Łącznie od początku wakacji  miało miejsce 6 takich interwencji.

W niedzielę,  po uzyskaniu informacji od Służby Ochrony Lotniska, funkcjonariusze PSG w Krakowie-Balicach podjęli działania związane z minersko-pirotechnicznym rozpoznaniem pozostawionej bez opieki walizki w męskiej toalecie na podkrakowskim lotnisku. Wcześniej, bo w piątek, przed terminalem ktoś pozostawił plecak.

W obu przypadkach w wyniku prowadzonych działań funkcjonariusze Placówki SG w Krakowie-Balicach poszerzyli strefę bezpieczną, wcześniej wyznaczoną przez pracowników Służby Ochrony Lotniska. Funkcjonariusze dokonali sprawdzenia przy użyciu specjalnego zestawu do wykrywania i identyfikacji materiałów wybuchowych, zaangażowali również psy służbowe wyszkolone do wykrywania materiałów wybuchowych i broni.

Po przeprowadzeniu tych wszystkich czynności zarówno plecak, jak i walizka zostały sprawdzone także manualnie i uznane za bezpieczne – nie ujawniono żadnych materiałów ani urządzeń wybuchowych.

W środku walizki znajdowały się ubrania i buty, a w plecaku rzeczy osobiste.

Właścicieli bagaży nie ujawniono, zostały one przekazane Służbie Ochrony Lotniska.

W działania zaangażowanych było łącznie 13 funkcjonariuszy SG z PSG w Krakowie-Balicach oraz 2 psy służbowe.

Na szczęście zdarzenia te nie spowodowały utrudnień w funkcjonowaniu przejścia granicznego i całego lotniska.

Apelujemy do podróżnych, żeby pilnowali swoich bagaży i nie pozostawiali ich bez opieki. Warto mieć świadomość, że każdy bagaż bez właściciela traktowany jest jako potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa i musi zostać sprawdzony. Zostają wszczęte odpowiednie procedury. Co więcej, pozostawienie bagażu bez opieki może spowodować zakłócenia pracy portu lotniczego, opóźnienia lotów, jak również sankcje w postaci mandatu karnego.

Justyna DROŻDŻ

Starszy Specjalista

Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału  KAOSG

No Comment.

Reklama

Partnerzy