Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Podhalańskie Amazonki walczą o dostępność badań profilaktycznych

Dnia: niedziela 30 stycznia 2022, Autor: Anna Szopińska

POWIAT NOWOTARSKI. Od 2000 roku 4. lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Nie czekając jednak na tę datę, Podhalańskie Amazonki postanowiły zareagować na rozwiązanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia kontraktu umożliwiającego badania mammograficzne w ramach programu profilaktyki raka piersi.

Apelujemy o udostępnienie kobietom z Podhala, Spisza i Orawy badań z programu profilaktyki raka piersi na nowym, cyfrowym mammografie w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

Wystąpienie takiej treści, wygłoszone też publicznie, zostało skierowane do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Do wiadomości otrzymali je Podhalański Szpital, który ze swej strony również podjął starania o odzyskanie kontraktu, starosta Nowotarski, posłanka Anna Paluch oraz władze Federacji Stowarzyszeń Amazonki.  

Apel Amazonek to skutek sytuacji, w której uruchomiony początkiem grudnia nowoczesny, cyfrowy mammograf – skutkiem nieprzejścia audytu z powodu braku wymaganej ilości badań piersi o utkaniu gruczołowym – od nowego roku zaczął być dostępny  tylko za skierowaniem od specjalisty: ginekologa, chirurga lub onkologa. Panie chcące wykonać badanie profilaktyczne w ramach programu musiałyby teraz jeździć do Myślenic, Nowego Sącza lub Krakowa. 

Miejmy nadzieję, że wszystkie działania w celu odzyskania NFZ-towskiego kontraktu przyniosą rychły efekt.

A Światowy Dzień Walki z Rakiem niech wszystkim przypomni, że solidarność z pacjentami onkologicznymi, powinna iść w parze z dbałością o własne zdrowie i większą świadomość dotyczącą objawów, diagnostyki oraz leczenia onkologicznego.

Fot. Anna Szopińska

No Comment.

Reklama

Partnerzy