Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Podhale: mobilne punkty ZUS w sprawie świadczeń 500+ i RKO

Dnia: wtorek 11 stycznia 2022, Autor: Maciej Zubek

We środę (12 stycznia) mobilne punkty ZUS będą działały w Zakopanem i Krościenku, a w piątek (14 stycznia) w Szaflarach. Pracownicy ZUS pomogą w uruchomieniu profilu na PUE i złożeniu wniosku o Rodziny Kapitał Opiekuńczy lub o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+”.

Mobilne punkt ZUS będą dyżurować:

  • 12 stycznia w godz. 10 – 12 w Urzędzie Miasta i Gminy w Zakopanem,
  • 12 stycznia w godz. 9 – 11 w Urzędzie Gminy w Krościenku przy ul. Rynek 25,
  • 14 stycznia w godz. 9.30 – 11.30 w Urzędzie Gminy w Szaflarach – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Zakopiańskiej 18.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Od 1 stycznia 2022 roku można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę RKO. Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia.

W ramach RKO rodzice małych dzieci otrzymają maksymalnie 12 tys. zł. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać wyłącznie online – za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

500 plus

Od stycznia 2022 r. obsługę programu “Rodzina 500 plus” zaczął przejmować Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast gminy będą kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń do końca okresu, czyli do 31 maja 2022 roku.

Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus od 1 stycznia można przesyłać tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu będą wypłacane tylko na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

No Comment.

Reklama

Partnerzy