Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Podpisano umowę na wykonanie odwiertu geotermalnego w gminie Szaflary. Już w lipcu start inwestycji

Dnia: czwartek 30 czerwca 2022, Autor: Maciej Zubek

Stosowne podpisy pod umową złożyli podczas oficjalnej konferencji prasowej wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński oraz prezes zarządu firmy UOS Drilling S.A. Arkadiusz Biedulski – wykonawcy odwiertu.

Całość inwestycji, której wdrożenie zapoczątkowano już 2016 roku opiewa na kwotę przeszło 130 milionów złotych a środki na jej pokrycie pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Prace przygotowawcze do rozpoczęcia inwestycji rozpoczną się już w lipcu bieżącego roku i trwać będą około dwa miesiące, po czym wykonawca przystąpi do wiercenia otworu na głębokość nie 5300 metrów jak początkowo planowano, a 7000 metrów. To – jak poinformowano w trakcie konferencji – najgłębszy odwiert geotermalny na świecie. Temperatura wody na głębokości 7000 metrów, wedle pierwszych wyliczeń powinna wynosić około 180 stopni.

Przewidywanie termin zakończenia prac wiertniczych to pierwsze półroczne 2024 roku. Z kolei zakończenie całości inwestycji przewidywane jest na III kwartał 2025 roku.

Wydobycie wód zasilających geotermalną sieć ciepłowniczą, mają zaspakajać potrzeby energetyczne czterech miejscowości Gminy Szaflary oraz docelowo także Nowy Targ

Tekst i fot. Maciej Zubek

No Comment.

Reklama

Partnerzy