Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Policja w święta zapowiada wzmożone kontrole na drogach

Dnia: czwartek 23 grudnia 2021, Autor: Maciej Zubek

Okres świąteczny jest wyjątkowym czasem dla wielu Polaków. Biorąc pod uwagę doświadczenie z lat ubiegłych, na drogach spodziewamy się większego natężenia ruchu. Wiele osób zdecyduje się na odwiedziny swoich bliskich.

Już od czwartku, na drogach pojawi się więcej niż zwykle patroli ruchu drogowego. Przez cały okres świąteczny nad bezpieczeństwem będzie czuwać łącznie 1500 policjantów ruchu drogowego, którzy przede wszystkim będą udzielać pomocy podróżnym, aby bezpiecznie dotarli do celu.

Ponadto, w celu zminimalizowania liczby zdarzeń drogowych, funkcjonariusze będą zdecydowanie reagowali na wykroczenia popełniane przez kierujących, tj. przekraczanie dopuszczalnej prędkości jazdy, nieprawidłowe wyprzedzanie, jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, a także przewożenie dzieci poza specjalnym fotelikiem ochronnym. Policjanci będą sprawdzać trzeźwość kierujących. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stwarza ogromne niebezpieczeństwo na drodze, dlatego apelujemy o jazdę w trzeźwości.

Jednakże nawet najbardziej nasilone działania Policji nie zastąpią rozwagi i rozsądku na drodze poszczególnych uczestników ruchu drogowego.

Ponadto policjanci szczególną uwagę będą zwracać na wykroczenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów ruchu drogowego przez pieszych, ze szczególnym uwzględnieniem: posiadania elementów odblaskowych przez osoby poruszające się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, przechodzenia przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, wchodzenia na jezdnię zza przeszkody, pojazdów i bezpośrednio przed jadący pojazd, niestosowania się przez pieszych do sygnalizacji świetlnej.

W okresie Świąt obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton (z wyłączeniem autobusów).

Zakaz obowiązuje w dniach:

25 grudnia 2021r. (sobota) – w godz. 8.00 – 22.00

26 grudnia 2021r. (niedziela) – w godz. 8.00 − 22.00

Najprostsze sposoby bezpiecznego podróżowania:

– przed wyjazdem sprawdźmy czy stan pojazdu pozwala na bezpieczną jazdę. Samochód należy odśnieżyć i zadbać o prawidłową widoczność przez szyby. Warto skontrolować ciśnienie w ogumieniu, poziom płynów eksploatacyjnych, prawidłowe działanie świateł i urządzeń sygnalizacyjnych.

– zimą warto skorygować nieco styl jazdy na bardziej defensywny – mniej dynamiczny, bardziej ukierunkowany na nieprzewidziane sytuacje mogące zaistnieć na śliskiej nawierzchni. Nie należy wyjeżdżać w drogę będąc zmęczonym lub niewyspanym. Jazda spowoduje jeszcze większą senność.

– należy dostosować prędkość do panujących warunków na drodze, przestrzegać występujących ograniczeń prędkości /nadmierna prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wypadków drogowych – średnio, to co 4 wypadek /.

– należy zwracać szczególną uwagę na pieszych, głównie dzieci i osoby starsze poruszające się po drogach, szczególnie po zmierzchu, a w święta często pieszych można spotkać w pobliżu kościołów.

– pamiętajmy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych (w razie zdarzenia drogowego to wyposażenie ratuje życie i zdrowie

– spotkania świąteczne – rodzinne, często są zakrapiane alkoholem. Nie wsiadajmy za kierownicę po wypiciu alkoholu. Nie warto narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.

źródło: KPP Zakopane

No Comment.

Reklama

Partnerzy