Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Policyjny śmigłowiec pomaga TOPR

Dnia: czwartek 27 stycznia 2022, Autor: Aneta Opyd

Policyjni piloci po raz kolejny ruszą z pomocą turystom aktualnie tłumnie odwiedzającym nasze najwyższe góry. Tak jak ostatnio, w działaniach ratowniczych podejmowanych przez ratowników TOPR wykorzystywany będzie W-3 „Sokół”, który na co dzień stacjonuje w krakowskiej bazie. Policyjna maszyna przez kilka najbliższych dni zastępować będzie toprowskiego „Sokoła”, który uległ awarii.

We wtorkowy poranek podczas rutynowego uruchamiania śmigłowca ratunkowego należącego do TOPR stwierdzona została usterka techniczna. Okazało się, że do czasu jej usunięcia maszyna nie będzie mogła latać. 

Naczelnik TOPR o wsparcie zwrócił się m.in. do Policji. – Po szybkiej analizie sytuacji Komendant Główny Policji wyraził zgodę na wsparcie toprowców w prowadzonych przez nich działaniach ratowniczych – mówi insp. pil. Robert Sitek, Naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP. –  W Tatrach będziemy przez kilka najbliższych dni, do czasu powrotu toprowskiej maszyny z naprawy. W porównaniu do ostatniego razu, kiedy z TOPR współpracowaliśmy na jesieni ubiegłego roku, tym razem czekają nas dużo bardziej wymagające warunki pogodowe. W Tatrach aktualnie jest dużo śniegu, panuje bardzo wysoki, trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Dodatkowo trwają ferie zimowe i wiele osób wypoczywa w górach, jeżdżąc na nartach czy wędrując dostępnymi, ale bardzo wymagającymi o tej porze roku szlakami górskimi. Sytuacja jest więc szczególna. Z tego powodu do tego zadania potrzeba było wyznaczyć doświadczonych lotników.

W toprowskiej bazie w Zakopanem dyżurować będą więc mieszane załogi z Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP oraz Sekcji Lotnictwa Policji KWP w Krakowie. Ponieważ śmigłowiec w wysokich górach może latać jedynie w ciągu dnia, policyjni lotnicy będą pełnili dyżur od świtu do zmroku. Dzięki policyjnemu „Sokołowi” ratownicy będą mogli w ciągu zaledwie kilku minut dotrzeć w rejon ewentualnego zdarzenia i udzielić potrzebującym koniecznej pomocy.

Źródło: Policja / oprac. AO

No Comment.

Reklama

Partnerzy