Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Ponad 5 milionów złotych dla PPUZ z MEiN i pełne poparcie w trwającym konflikcie

Dnia: piątek 8 lipca 2022, Autor: Maciej Zubek

Wiceminister Włodzimierz Bernacki, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki po raz kolejny wizytował Podhalańską Państwową Uczelnię Zawodową.

Głównym powodem jego wizyty było przekazanie władzom uczelni symbolicznego czeku na kwotę 5 534,80 mln. zł. To efektdecyzji Ministra Edukacji i Nauki dr hab. Przemysława Czarnka, prof. o zwiększeniu wysokość subwencji ze środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego publicznych uczelni zawodowych na rok 2022 r.

W trakcie konferencji prasowej wiceminister Bernacki odniósł się także do trwającego już od kilku miesięcy konfliktu między obecnymi, a byłymi władzami podhalańskiej uczelni, którego punktem zapalnym jest wybór nowego rektora, po tym jak pod koniec ubiegłego roku z funkcji tej odwołano – decyzją Kolegium Elektoratów – dr hab. Roberta Włodarczyka.

6 lipca odbyły się wybory uzupełniające, ale żaden z trzech kandydatów nie otrzymał wymaganej bezwzględnej większości głosów i problem nie został rozwiązany.

Minister Bernacki zapewnił o pełnym wsparciu dla aktualnie rządzących uczelnią, na czele z pełniącą obowiązki rektora PPUZ dr Bianką Godlewską Dzioboń

– Chciałbym bardzo mocno podkreślić, że z naszego punktu widzenia, uczelnia działa jak najbardziej prawidłowo. Wszystkie sporne kwestie jakie się pojawiają są na bieżąco wyjaśniane i na tę chwilę nie dostrzegamy żadnych nieprawidłowości związanych choćby z procesem wyborów nowego rektora. Tym samym chciałbym zaapelować o uzdrowienie atmosfery wokół uczelni po to by mogła ona dalej spełniać swoją rolę, jaką jest edukacja młodych ludzi – podkreślił minister Bernacki.

Obecna na konferencji posłanka Anna Paluch stanowczo sprzeciwiła się sugestiom o rzekomym lekceważeniu przez ministerstwo drugiej strony konfliktu: – To jest nieprawda, że druga strona nie została wysłuchana. Sam osobiście, jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia z panią dr. Ziębą rozmawiałam dobre półtorej godziny. Została poproszona o ułatwienie kontaktu z ministerstwem i tak też uczyniłam. Ten kontakt został przekazany i wiem, że takie rozmowy się odbyły – zaznaczyła Paluch.

Dr Bianka Godlewska Dzioboń zapewniła, że mimo nieprzychylnej atmosfery jaka w ostatnich miesiącach wytworzyła się wokół podhalańskiej uczelni, wszystkie sprawy związane z jej funkcjonowaniem nie zostały zakłócone.

– Zarówno proces dydaktyczny, organizacyjny i prawny przebiega zgodnie z narzuconymi terminami. Jesteśmy po podjęciu uchwały przez radę uczelni jeżeli chodzi o sprawozdanie finansowe, przeszliśmy sprawnie przez audyt finansowy i nie ma żadnych, absolutnie żadnych zastrzeżeń w tych kwestiach. Żywię nadzieję, że to co się wydarzyło w ostatnich miesiącach nie odbije się negatywnie na rekrutacji na naszą uczelnię – podkreśliła pełniąca obowiązki rektora.

No Comment.

Reklama

Partnerzy