Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Ponad pół tysiąca osób modliło się na Kasprowym Wierchu „o pokój, bliżej nieba”

Dnia: poniedziałek 9 maja 2022, Autor: Maciej Zubek

W niedzielę 8 maja, na szczycie Kasprowego Wierchu zgromadziło się ponad 550 Polaków i Ukraińców. Razem, podczas mszy świętej celebrowanej przez ks. Andrzeja Augustyńskiego i ks. Petro Tsiviuka modlili się o pokój w Ukrainie, Polsce i na świecie. Ciepło, które wytworzyli uczestnicy, a także słowa nadziei i otuchy miały wyjątkową moc, bo na czas tego wyjątkowego spotkania rozgoniły nawet ciężkie, deszczowe chmury, gromadzące się nad Tatrami.

– Spotykamy się na Kasprowym Wierchu regularnie od 2007 roku, by być bliżej nieba i bliżej siebie. Tym razem jednak nasza uroczystość jest wyjątkowa, bo odbywa się w obliczu okrutnej napaści Rosji na Ukrainę. Trudno modlić się o pokój i wyzbyć się nienawiści do agresora, kiedy słyszymy o morderstwach i aktach ludobójstwa. Łączy nas jednak marzenie o pokoju. W Ukrainie, w Polsce i na świecie – powiedział przed rozpoczęciem mszy inicjator spotkań Przyjaciół na Kasprowym Wierchu, Rafał Sonik.

Gośćmi wydarzenia, byli w tym roku przede wszystkim uchodźcy z Ukrainy. Dzieci oraz ich matki, które otrzymały schronieni w Zakopanem, Krakowie, czy Tarnowie. Na szczycie, wraz ze stałymi uczestnikami – ludźmi gór – modlił się prezydent Bronisław Komorowski, wraz z małżonką Anną. Przed rozpoczęciem eucharystii, Rafał Sonik odczytał tradycyjnie list od Andrzeja Dudy oraz Agaty Kornhauser-Dudy. Para prezydencka od kilku lat łączy się duchowo z uczestnikami spotkań, podkreślając, że są to wydarzenia ponad podziałami.

Dają Państwo dowód solidarnej, braterskiej więzi – która, tak jak przed wiekami, tak i dzisiaj, w obliczu zbrojnej rosyjskiej agresji na Ukrainie – łączy wolne narody naszego regionu, w tym szczególnie Polaków i Ukraińców. (…) Państwa spotkanie jest znakiem wiary w moc dobra, prawdy, wolności i międzyludzkiej solidarności – moc, która ostatecznie musi zwyciężyć nad strachem i agresją, nad rządzą zniszczenia, podboju dominacji i wyzysku. Zjednoczeni wokół wspólnych ideałów i wartości, uczyńmy wszystko, aby zmienić bieg historii, aby odmienić na lepsze los nas i naszych potomnych” – czytamy we fragmencie listu.

Podczas liturgii, ponad zgromadzonymi zaświeciło słońce. Wokół gromadziły się czarne chmury, ale niemal do ostatniego akordu wydarzenia, nie spadła z nich kropla deszczu. Ks. Andrzej Augustyński zwrócił uwagę zgromadzonych na istotę zła, które niszczy zarówno ofiarę, jak i oprawcę. Wraz z uczestnikami, błagając Boga o pokój, przywołali słowa Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”.

Wszyscy uczestnicy otrzymali kotyliony stworzone z flag Polski i Ukrainy. Do tego małego, ale ważnego gestu odniósł się, obecny na szczycie konsul generalny Ukrainy w Krakowie, Wieczesław Wojnarowski. – Barwy narodowe mamy dziś nie tylko na kotylionach, ale przede wszystkim w sercach. Dziękuję w imieniu narodu ukraińskiego, że otworzyliście na uchodźców Wasze serca i domy. Jesteśmy dumni, że walczycie ramię w ramię z Ukrainą, nie tylko o jej suwerenność oraz integralność terytorialną, ale też kierunek rozwoju społecznego i politycznego. Sława Ukrainie! – zakończył konsul, któremu odpowiedział tradycyjny odzew „Gierojom Sława!”.

Do zebranych na szczycie, przesłanie skierował również Prezydent Bronisław Komorowski, który podczas mszy odczytał również pierwsze czytanie. – Dziękujmy Bogu, że możemy być tu razem. Razem modlić się, patrzeć z obawą na nadchodzące chmury, dzielić się serdecznością i braterstwem. W górach łatwiej jest myśleć o rzeczach wielkich: o Bogu i darze wolności, o który wspólnie się tu modlimy.

Podczas 14. Spotkania Przyjaciół na Kasprowym Wierchu odbyły się również liczne wydarzenia towarzyszące, a wśród nich występ zespołu Trebunie Tutki, Wiktorii Daniec, Marii Czerkas, czy Anastazji Wojtjuk. Do uczestników zwrócili się także na miejscu Starosta Tatrzański Piotr Bąk, konsulowie generalni Ukrainy i Turcji, artysta Marcin Daniec, a za pośrednictwem nagrania – Anna Dymna. Wydarzenie zakończyło symboliczne wypuszczenie pięciu białych gołębi pokoju, które jeszcze dłuższą chwilę krążyły ponad dolinami Tatr.

Organizatorem wydarzenia byli: Nasz Kasprowy oraz Stowarzyszenie Czysta Polska. Partnerami zostali Tatrzański Park Narodowy i Polskie Koleje Linowe.

mat. prasowy

No Comment.

Reklama

Partnerzy