Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Portret symboliczny. Wernisaż wystawy Grzegorza Rzepiszczaka

Dnia: wtorek 5 grudnia 2023, Autor: Maciej Zubek

1 grudnia, w piękny śnieżny wieczór, w Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej miał miejsce wernisaż wystawy pt. „Portret Symboliczny. Symbole regionu w fotografii” autorstwa Grzegorza Rzepiszczaka.

Portret symboliczny w malarstwie oraz fotografii to temat wymagający, ale również wzbudzający ciekawość odbiorcy. Skłania on do refleksji, odczytywania głębszego, czasem szukania własnej interpretacji. W swojej wystawie Grzegorz dodatkowo przedstawia własną wizję symbolizmu bazując na tradycjach, obrzędach i wierzeniach z regionu Orawy.

W fotografiach zgromadzonych na wystawie autor inspirował się swoim regionem, Orawą ale także malarstwem Jacka Malczewskiego (15 lipca 1854 r. – 08 października 1929 r.). Oboje ukazują w swoich dziełach taką symbolikę, jak odwieczny problem przemijania, ostateczny kres, pęd ku wolności, połączenie myśli i uczuć, chaos, przemijanie, niestałość, a także wieczność, miejsce twórcy w świecie, czy kobiety jako muzy. Jednak Malczewski żył w innym czasie, żył całkiem innymi problemami Polski, która wówczas była pod zaborami. Dzisiaj Polska jest w innej sytuacji, którą każdy interpretuje po swojemu, dlatego autor chce by fotografie przez każdego były zinterpretowane subiektywnie. Ważne jest by każdy odnalazł w nich siebie, swoją interpretację otoczenia w którym żyje. We wszystkich kadrach artysta stara się wpasować motywy oraz detale bliskie mojemu regionowi.

W sesji zdjęciowej wzięli udział: rodzina, artyści oraz bliscy przyjaciele i ich rodziny, którym fotograf podziękował symboliczną pamiątką z sesji: Joanna i Wojciech Rzepiszczak, Karolina, Emilia i Jan Kowalczyk, Renata Martyniak, Magdalena Kostrzewa Smreczak i Xenia Smreczak, Elżbieta i Piotr Kowalczyk z uczniem Karolem Misińcem, Marcin Lichosyt, Eugeniusz Lichosyt, Piotr Biłak oraz Zespół Małolipnicka Rodzina Kolpinga. Za pomoc Grzegorz podziękował również Mateuszowi Lichosytowi Wójtowi Gmina Lipnica Wielka, Dominice Wachałowicz – Kiersztyn Dyrektor Muzeum Orawski Park Etnograficzny, Kamilowi Kusiowi, Monice Klapisz, Bronisławowi Kowalczykowi oraz Andrzejowi Lassakowi.

Artyście natomiast podziękował w imieniu zebranych Zastępca Wójta Gminy Lipnica Wielka Jakub Dyrcz w towarzystwie Sekretarza Gminy Jana Kuligi.

Wystawa dostępna będzie w korytarzu Domu Ludowego do 5 stycznia. Kuratorem wystawy jest Karolina Kowalczyk, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej.

Grzegorz Rzepiszczak

Urodzony w 1980 roku, rozkochany w swoim regionie górskim – Orawie, absolwent Wydziału Artystycznego AHE w Łodzi. Przedsiębiorca, społecznik, prezes Stowarzyszenia Lipnica Wielka na Orawie.

Zajmuje się fotografią kreacyjną i projektowaniem graficznym. W jego twórczości człowiek i natura są głównymi motywami odniesień. Pejzaż ma miejsce szczególne w jego fotografii, jak również obiekty z architekturą z przeszłości. Ma w swoim dorobku dwie wystawy indywidualne w Lipnicy Wielkiej oraz kilka wystaw zbiorowych w Łodzi oraz w Sieradzu.

W jego portfolio znajdują się fotografie oraz grafiki publikowane w przewodnikach, książkach, folderach i planszach prezentowanych w ramach wystaw plenerowych. Jest autorem okładek książek „Źradło/Lustro”, „Orawa 1918”, i „Orawskie zamyślenie”. Współzałożyciel i redaktor portali orawskich: OdkryjOrawe.pl, Orawa2024.pl oraz Telewizji Internetowej Orawa.TV. Zaangażowany w produkcję filmów takich jak np. „W nas wzór musi powstać”, „Orawskie chodniki Emila Miki” oraz wideoklipów do utworów Projektu Biełaso.

Organizatorzy: Wójt Gminy Lipnica Wielka, Stowarzyszenie Lipnica Wielka na Orawie, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej.

Zadanie zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach projektu Stowarzyszenie Lipnica Wielka na Orawie pn. Ora#Wa Power Symbolicznie

mat. prasowy

No Comment.

Reklama

Partnerzy