22. edycja Jarmarku Podhalańskiego odbędzie się w dniach 16-18 sierpnia, tradycyjnie na płycie nowotarskiego rynku. Dokładny program został przedstawiony podczas konferencji prasowej zorganizowanej na tarasie Miejskiego Centrum Kultury z udziałem władz miasta oraz przedstawicieli MCK, odpowiedzialnych za organizację Jarmarku.
Jarmark rozpocznie się uroczystą paradą, po której na scenie zaprezentują się zespoły regionalne, m.in. Hyrni, Młode Podhale oraz specjalni goście z włoskiego Roverbella, miasta partnerskiego Nowego Targu. Kolejnym punktem pierwszego dnia trzydniowej imprezy będzie koncert zespołu folkowego Dikanda, inspirowanego m.in. muzyką bałkańską. W jego składzie znajduje się muzyk rodem z Czarnego Dunajca, Szymon Bobrowski. Na koniec na scenie pojawi się zdecydowanie największa gwiazda 22. edycji Jarmarku Podhalańskiego, ikona polskiej muzyki, Kayah.
Sobota na scenie rozpocznie się występem pochodzącej z Rabki wokalistki Anny Czupty, która wystąpi w towarzystwie DJ-a. Kolejnym punktem będzie wspólny koncert nowotarskiego artysty Piotra “Lupiego” Lubertowicza z Jackiem Dewódzkim. Nowotarskiej publiczności zaprezentuje się także zespół Nanga, a następnie zobaczymy jednego z najpopularniejszych obecnie polskich wokalistów, Baranovskiego, którego przebój „Lubię być z nią” podbija listy przebojów.
Niedziela upłynie pod znakiem imprez przeznaczonych głównie dla dzieci i seniorów. Odbędą się także kolejne muzyczne występy, m.in. Marty Plewy, zespołu Ashwaganda oraz Ładne Kwiatki. Na pożegnanie 22. edycji Jarmarku Podhalańskiego odbędzie się koncert „Nowotarżanie dla nowotarżan”.
– Program został tak skonstruowany, aby każdy znalazł coś dla siebie. Bardzo istotne było dla nas, by wśród muzyków występujących na tegorocznym Jarmarku, liczną grupę stanowili artyści związani z naszym regionem – podkreślał Andrzej Lichosyt, dyrektor MCK Nowy Targ.
Jarmark Podhalański to nie tylko wydarzenia muzyczne, ale także – jak podkreślał na konferencji Gabriel Wolski, nowotarski artysta – rękodzieło.
– Dla muzyków Nowy Targ jest tylko jednym z przystanków, natomiast dla twórców rękodzieła jest to miejsce, do którego zawsze chętnie wracają. Lubią się tu spotykać i dzielić swoimi umiejętnościami. Pamiętajmy, że w dobie cyfryzacji są jeszcze ludzie, którzy np. malują na szkle. Podczas naszej imprezy swoje stanowiska będzie miało około 50 kupców. Naprawdę będzie okazja nabyć wiele niepowtarzalnych produktów – zaznaczał Wolski.
W tym roku rolę prowadzącego imprezę wcieli się Sławomir Szostak, szerzej znany jako Władek Bioły z kabaretu Śleboda.