Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Profilaktyczna mammografia – teraz tylko ze skierowaniem od specjalisty.

Dnia: czwartek 20 stycznia 2022, Autor: Anna Szopińska

POWIAT NOWOTARSKI. Mimo, że początkiem grudnia w Podhalańskim Szpitalu ruszył świeżo zakupiony, nowoczesny, w mammograf, w styczniu Narodowy Fundusz Zdrowia nie zakontraktował już badań w ramach krajowego programu profilaktyki raka piersi. Zanim Szpital odzyska kontrakt, na profilaktyczne badanie nadal można się dostać, ale ze skierowaniem od specjalisty.

Dla damskiej populacji z Podhala w pełni ucyfrowione urządzenie nabyte we wrześniu, przy 600-tysięcnej dotacji z ministerialnego programu, było prawdziwym mikołajowym prezentem. Dlatego, po przystosowaniu pomieszczenia i zasilania; po instalacji aparatu, przeszkoleniu personelu i długim oczekiwaniu, aż służby radiologiczne Wojewódzkiej Stacji Sanepid dopuszczą mammograf do użytku – panie zaczęły ochoczo korzystać z możliwości badań. W stosunku do starego, bardzo wysłużonego i awaryjnego mammografu, ten nowy był prawdziwym „mercedesem”. Radość jednak nie trwała długo.

– Oficjalną informację o rozwiązaniu umowy na wykonywanie badań profilaktycznych otrzymaliśmy z Funduszu 28. grudnia Piotr Pajerski, kierownik działu organizacji i kontraktowania świadczeń w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym. – Do tego czasu zostało wykonanych dość dużo badań. Umowa została rozwiązana z powodu nieuzyskania pozytywnego wyniku audytu klinicznego. Ten audyt dotyczył tak naprawdę zdjęć robionych na starym, a nie na nowym aparacie, ale takie są przepisy.  Posiadanie umowy na program profilaktyki wymaga pozytywnego audytu, który jest wykonywany raz na dwa lata.

Taki audyt przeprowadza niezależny ośrodek wskazany przez ministra zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych – Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie.

– Wymagane są dwa rodzaje zdjęćtłumaczy Piotr Pajerski. Chodzi o specyficzne utkanie piersi: gruczołową i tłuszczową. Ponieważ audyt obejmował stare urządzenie i okres pandemii, zdjęć w naszym Szpitalu niewiele było wykonanych i nie mieliśmy możliwości przedstawienia do audytu zdjęć piersi gruczołowych. Mieliśmy tylko piersi tłuszczowe. A to wpływa na ocenę, ponieważ brane są pod uwagę oba typy zdjęć. Brak jednego z automatu obniża ocenę o połowę.   

– Ten audyt wynika z konieczności uzyskania jak najlepszej jakości obrazu – tłumaczy Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka małopolskiego Oddziału NFZ. – Jest on prowadzony przez niezależnych lekarzy radiologów posiadających doświadczenie w pracy w skryningu, wytypowanych przez krajowego konsultanta w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej. Z informacji, którą uzyskaliśmy z centralnego ośrodka koordynującego, wynika, że Szpital im. Jana Pawła II w Nowym Targu nie przeszedł tego audytu pozytywnie, a jest to warunek konieczny, by móc realizować kontrakt w ramach umowy z NFZ. W związku z tym musieliśmy rozwiązać kontrakt na ten zakres ze Szpitalem.

Gdy tylko Szpital powziął informację o ryzyku utraty kontraktu z NFZ, zwrócił się z prośbą o interwencję do wojewody. A gdy już było wiadomo, że 31. grudnia kontrakt wygaśnie – prośba o interwencję i pomoc poszła do ministra zdrowia. Kopie wystąpień wysłano do starosty i do Podhalańskich Amazonek. W sytuacji takiej jak Podhalański Szpital, znalazło się sześć placówek w Małopolsce. Kontrakt na badania profilaktyczne utraciły m.in. szpital w Suchej Beskidzkiej i niektóre ośrodki krakowskie. By zbadać się mammograficznie w ramach krajowego programu, panie z Podhala musiałyby teraz pojechać do Myślenic, Nowego Sącza lub Krakowa.

Mogą jednak uzyskać dostęp do takiego badania pod jednym warunkiem: że zostaną na nie skierowane przez lekarzy specjalistów.

– Na mammografię mogą się dostać pacjentki ze skierowaniem poradni specjalistycznych: chirurgii onkologicznej, chirurgii ogólnej, ginekologicznej i onkologicznej – pociesza rzeczniczka małopolskiego NFZ-tu. – Ale chciałam przypomnieć, że w Małopolsce są cztery mammobusy – mobilne pracownie, w których można skorzystać z programu profilaktyki raka piersi. Te mammobusy wyjeżdżają niemal codziennie. Warto śledzić kalendarz tych wyjazdów, który jest publikowany na stronie małopolskiego Oddziału NFZ, wybrać odpowiedni powiat i sprawdzić, czy w pobliżu takiego mammobusu nie będzie. Zawsze jest podany numer telefonu, pod którym można się zarejestrować i umówić na badanie. Rola mammobusu jest dotarcie do tych miejscowości, gdzie nie ma pracowni stacjonarnej, więc mammobusy – ze względu, że nie ma teraz umowy na badania profilaktyczne – mammobusy będą też uwzględniać Nowy Targ.

W Podhalańskim Szpitalu poradnia onkologiczna akurat przyjmuje pacjentów na bieżąco, co znaczy, że na wizytę czeka się najwyżej dwa tygodnie. Nie jest więc tak, że kobiety zostają bez możliwości badań na nowoczesnym, bezpiecznym, w pełni ucyfrowionym sprzęcie. A petycje o przywrócenie NFZ-towskiego kontraktu na pewno też nie zostaną bez echa.

Natomiast pełna informacja o placówkach świadczących usługę w ramach profilaktycznego programu znajduje się na wskazanej stronie internetowej:

profilaktyka raka.coi.waw.pl

Fot. Anna Szopińska

No Comment.

Reklama

Partnerzy