Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Przebudowa skrzyżowań w Makowie Podhalańskim – ruch wahadłowy

Dnia: piątek 13 października 2023, Autor: Emilia Gromczak

W poniedziałek GDDKiA zaczyna kolejny etap przebudowy skrzyżowań w Makowie Podhalańskim na drodze krajowej nr 28.

Będzie ściągana stara nawierzchnia i pojawi się nowy asfalt. Te prace wymagają wprowadzenia ruchu wahadłowego. Będzie on sterowany w ciągu dnia ręcznie, w nocy będzie obowiązywała sygnalizacja świetlna.

Dla samochodów do 3,5 tony przewidziano objazdy po południowej stronie drogi (Kolejowa, Partyzantów, Orkana, Sportowa) i po północnej stronie (Kasztanowa, Kościuszki, Szpitalna, Kochanowskiego, Orzeszkowej). Poszczególne objazdy będą uruchamiane w zależności od postępu prac.

Taka organizacja ruchu potrwa do końca października.

Zakres inwestycji

W ramach inwestycji wykonawca buduje dodatkowe pasy do lewoskrętu w ul. Kolejową i do Rynku oraz dwa azyle na przejściach dla pieszych. Wymieniona zostanie nawierzchnia, przebudowane zostanie dziewięć zjazdów indywidualnych, chodniki po obu stronach drogi, sygnalizacja świetlna, kanalizacja deszczowa i sieć teletechniczna. Wykonane zostanie doświetlenie istniejących pięciu przejść dla pieszych na DK28 oraz na ul. Kolejowej i ul. Kopernika.

W Makowie Podhalańskim droga krajowa nr 28 (czyli ul. Wolności i ul. 3 Maja) przebiega przez centrum miasta. Jest jednojezdniowa o jednym pasie w każdą stronę i obciążona bardzo dużym ruchem, zarówno osobowym, jak i ciężarowym. Jest to główny dojazd z południowej części województwa małopolskiego do Wadowic i Zatora. Generalny Pomiar Ruchu przeprowadzony w latach 2020/21 wykazał, że średnio na dobę przejeżdża tędy ponad 16,6 tys. pojazdów. W stosunku do poprzedniego pomiaru z 2015 r. ruch wzrósł o 30 proc. 

Na odcinku przewidzianym do przebudowy występują trzy skrzyżowania z ulicami: Rynek, Kopernika oraz Kolejową. Z powodu dużej liczby pojazdów, manewry lewoskrętu są utrudnione i ograniczają płynność ruchu. Przebudowa drogi jest konieczna, by poprawić zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy.

mat. nadesłane

No Comment.

Reklama

Partnerzy