Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Przedsiębiorco, nie przegap terminu korekty dokumentów!

Dnia: piątek 24 listopada 2023, Autor: Redaktor

Tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o tym na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, gdzie płatnicy mogą spodziewać się wiadomości na swoich profilach.

Od 2022 r. są nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych).Do 1 stycznia 2024 r. płatnik składek może skorygować dokumenty rozliczeniowe, które były złożone za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 roku. Korekty dokumentów złożonych za okres od stycznia 2022 r. płatnik może przekazać w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc.

Po upływie tych terminów korekty mogą być sporządzone tylko z urzędu przez ZUS i tylko na koncie ubezpieczonego. Te korekty ZUS zrobi na podstawie prawomocnego wyroku sądu lub prawomocnej decyzji. W ich wyniku nie nastąpią żadne zmiany w rozliczeniach z płatnikiem składek.

Dlatego każdy płatnik składek powinien zweryfikować dokumenty rozliczeniowe, które przekazał do ZUS za okresy od stycznia 1999 do grudnia 2021 roku. Korektę będzie mógł przesłać najpóźniej 1 stycznia 2024 roku. Warto jak najszybciej przeanalizować dokumenty, aby móc jeszcze je poprawić.

Wsparcie ZUS dla płatników
Płatnicy składek mogą skorzystać ze wsparcia ZUS-u przy weryfikacji dokumentów. Pomoc mogą otrzymać telefonicznie – w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) – tel. 22 560-16-00, podczas e-wizyty w ZUS-ie, a także w dowolnej placówce. Jeśli płatnik będzie wysyłał je przez program Płatnik lub e-Płatnik, może złożyć wniosek o udostępnienie plików KEDU z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które ma w swojej bazie danych. 

mat. nadesłane

No Comment.

Reklama

Partnerzy