Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Przekazanie i poświęcenie nowego średniego samochodu ratowniczo gaśniczego dla OSP Ochotnica Dolna

Dnia: środa 8 maja 2024, Autor: Redaktor

2 maja ( czwartek ) w Ochotnicy Dolnej odbyło się uroczyste przekazanie i poświęcenie nowego samochodu ratowniczo – gaśniczego dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Ochotnicy Dolnej.

Uroczystość rozpoczęła się od zbiórki pododdziałów i zaproszonych gości na placu obok remizy. Wzniosła atmosfera unosiła się w powietrzu, gdy strażacy zebrali się aby uczestniczyć w tym wydarzeniu. Następnie, cała jednostka strażaków wraz z Orkiestrą Dętą  i zebrani goście uczestniczyli w przemarszu do Kościoła pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej na Mszę Świętą.

Po uroczystej mszy świętej, w której wszyscy zebrani wzięli udział, nadszedł czas na kolejny ważny moment – poświęcenie nowego samochodu, który ma służyć wszystkim mieszkańcom w potrzebie. Duch wspólnoty wzmocnił się, gdy kapelan dokonał obrzędu, a obecni wraz z jednostką straży uczestniczyli w tej doniosłej ceremonii.

Cała oficjalna uroczystość osiągnęła swój apogeum podczas uroczystego apelu, podczas którego strażacy złożyli meldunek potwierdzający gotowość do pełnienia swoich obowiązków. Strażacy podnieśli flagę państwową na maszt, otwierając tym samym ceremonię z godnością i szacunkiem dla symbolu narodowego. W powietrzu unosiła się duma z przynależności do kraju, a widok migających barw flagi wśród błękitnego nieba dodawał wyjątkowego uroku temu symbolicznemu momentowi.

Następnie, przywitali zaproszonych gości m.in. Witolda Kozłowskiego Marszałka Województwa Małopolskiego, druh. Jana Kuczkowicza V-ce Prezesa Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie a zarazem Prezesa Zarządu Oddziłu Powiatowego ZOSP RP w Nowym Targu, mł. bryg. Piotra Domalewskiego Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu, Annę Paluch Poseł na Sejm, st. bryg. w stanie spoczynku Janusza Barnasia byłego Zastępcę Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu, Tadeusza Królczyka Wójta Gminy Ochotnica Dolna, Krzysztofa Jurkowskiego V-ce Wójta Gminy Ochotnica Dolna, druh. Stanisława Noworolnika Prezesa Zarządu Gminnego ZOSP RP w Ochotnicy Dolnej, druh. Bogdana Wygreckiego Komendant Gminny ZOSP RP w Ochotnicy Donej, poczty sztandarowe z sąsiadujących jednostek, Związek Podhalan oddział w Ochotnicy Dolnej oraz Koło Łowieckie Cietrzew. Moment wręczenia odznaczeń wyróżnionym strażakom był pełen wzruszeń i uznania. Wyróżnieni strażacy zostali uhonorowani za swoją odwagę, poświęcenie i profesjonalizm, której to cechy sprawiły, że zasłużyli na wyjątkowe wyróżnienie.

Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa został odznaczony:

 • druh Sławomir Gołdyn

Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa został odznaczony:

 • Druh Adam Chrobak,
 • Druh Jan Duduś

Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa został odznaczony:

 • Druh Jacek Duduś,
 • Druh Paweł Giemzik,
 • Druh Marek Jankowski,

Zasłużony dla Ziemi Nowotarskiej odznaczony został:

 • Druh Sławomir Barnaś,

Odznaką Strażak Wzorowy zostali odznaczeni:

 • Druh Stanisław Czajka,
 • Druh Szymon Brzeźny,
 • Druh Sławomir Urbaniak,
 • Druh Jakub Brzeźny,
 • Druh Piotr Nogawka,

Za wysługę lat zostali odznaczeni:

 1. 65 lat  ( Jan Barnaś, Marian Chlipała, Władysław Franasowicz, Kazimierz Konopka, Stanisław Konopka, Józef Urbaniak)
 2. 60 lat ( Stanisław Mazurek, Stanisław Franasowicz, Stanisław Nogawka)
 3. 50 lat ( Józef Brzeźny,, Józef Młynarczyk)
 4. 45 lat ( Władysław Brzezny, Czesław Jagieła, Leszek Wiatr)
 5. 40 lat ( Janusz Barnaś, Sławomir Barnaś, Bogdan Chlipała, Wojciech Chlipała, Krzysztof Mazurek, Marek Jankowski, Wiktor Ostowski)
 6. 30 lat (Józef Brzezny, Stanisław Brzeźny,, Andrzej Chlipała, Bolesław Florczyk, Andrzej Tokarczyk)
 7. 25 lat (Adam Chrobak, Jan Jankowski, Adam Urbaniak, Janusz Zabrzewski)
 8. 20 lat ( Stanisław Chrobak, Stanisław Dłubacz, Jarosław Dąbrowski, Andrzej Gołdyn, Piotr Nogawka, Piotr Rachwalik, Rafał Urbaniak)
 9. 10 lat ( Szymon Brzeźny,  Jakub Brzeźny,, Paweł Giemzik, Tomasz Gołdyn, Sławomir Urbaniak, Dawid Wołek).

Następnym najważniejszym punktem uroczystości było przekazanie i prezentacja nowego samochodu – średni ratowniczo – gaśniczy ze zbiornikiem kompozytowym i pojemności 2500 l oraz zbiornikiem na piane 450l. Wójt Gminy  przekazał kluczki i dokumenty do samochodu na ręce dh Prezesa Sławomira Gołdyna i kierowcę dh Sławomira Barnasia.  Podczas tej emocjonującej chwili, strażacy prezentowali nowy pojazd z dumą i zapałem, podkreślając jego znaczenie dla bezpieczeństwa i dobra społeczności lokalnej. Wszyscy obecni patrzyli z podziwem na nowy sprzęt, widząc w nim narzędzie służące do ochrony i pomocy dla wszystkich mieszkańców.

Były również przemówienia Witolda Kozłowskiego Marszałka Województwa Małopolskiego, który przede wszystkim podziękował zgromadzonym strażakom ochotnikom za służbę, za gotowość do niesienia pomocy, za ratowanie życia i mienia, za to, że zawsze są na każde wezwanie. Podziękował za zaangażowanie przy realizacji projektów służących społeczności lokalnej oraz całej Małopolsce. 

Tadeusz Królczyk Wójt Gminy Ochotnica Dolna podziękował całej jednostce OSP Ochotnica Dolna za to poświęcenie w służbie społeczeństwu, za to, że ryzykują i podejmują odpowiedzialnych decyzji dla ratowania ludzkiego życia, niejednokrotnie z narażeniem własnego. Życzył jak najmniej akcji bojowych a jeśli już się zdarzą, to bezpiecznych powrotów.

Na zakończenie uroczystości, pododdziały zostały rozformowane, a sztandar jednostki został uroczystości odprowadzony. To symboliczne zakończenie podkreśliło zakończenie jednego etapu oraz początek nowego, pełnego wyzwań i możliwości. Dla wszystkich obecnych, ten dzień był nie tylko momentem refleksji nad przeszłością, ale także nadzieją na przyszłość, w której jedność, współpraca i służba społeczności będą kontynuowane z takim samym zapałem i zaangażowaniem.

ochotnica.pl

No Comment.

Reklama

Partnerzy