Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Rozpoczęcie Roku Szkolnego i nadanie imienia szkole ks. Józefa Buronia w Lipnicy Małej (zdjęcia)

Dnia: wtorek 5 września 2023, Autor: Redaktor

4 września został poświęcony sztandar oraz szkoła w Lipnicy Małej zyskała swojego patrona i nie jest już anonimowa.

Patron to ktoś, kogo podziwiamy i chcemy naśladować. Jego osiągnięcia są dla nas wzorem. W chwilach, kiedy czujemy się zagubieni, warto przyjrzeć się osobom, które dokonały w swoim życiu wielkich czynów. Ale pamiętajmy – wielki nie znaczy spektakularny, rzucający się w oczy. Ogromną zaletą ludzi wielkich jest skromność – oni nie uważają, że robią coś niezwykłego. Taki też był Ksiądz Józef Buroń, patron naszej szkoły.

Inicjatywa nadania imienia szkole rozpoczęta została jeszcze w ubiegłym roku szkolnym. 19 stycznia dwa tysiące dwudziestego trzeciego roku. odbyły się wybory na patrona szkoły. Nauczyciele, pracownicy, uczniowie szkoły oraz rodzice uczniów większością głosów wybrali księdza Józefa Buronia na patrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Lipnicy Małej. Od września dwa tysiące dwudziestego rokprzy współpracy całej społeczności szkolnej rozpoczęliśmy działania zmierzające do nadania imienia szkole i zakupienia sztandaru.

Opracowany został regulamin oraz harmonogram działań na cały rok szkolny, aby uczniowie mogli poznać jak najlepiej postać swojego patrona. 26 lipca 2023r Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie nadania imienia Szkole Podstawowej nr 1 w Lipnicy Małej. Dziś kończymy całoroczną pracę tym historycznym dla naszej szkoły wydarzeniem.

Ksiądz Józef  Buroń urodził się 24 listopada 1890 r w Piekielniku. Na swojej drodze kapłańskiej był najpierw wikariuszem w Wielkiej Wsi, w latach 1918 – 1920 był wikariuszem w Lipnicy Wielkiej, gdzie działał w konspiracji na rzecz przyłączenia Górnej Orawy do Polski wraz z księdzem Karolem Machajem oraz jego siostrą Józefą. Jako jeden z pierwszych kapłanów na Orawie głosił kazania i nauczał religii w języku polskim, co w tamtych czasach było niedozwolone. Był członkiem Komitetu Plebiscytowego Spisko – Orawskiego, a także w okresie międzywojennym działał w Towarzystwie Spisza i Orawy. Należał do orawskich założycieli Towarzystwa Szkoły Ludowej, a od 1922 r był jego prezesem. W latach 1920 – 1922 był wikariuszem w kościele w Jabłonce, a w 1922 roku został proboszczem Parafii św. Rozalii w Podszklu gdzie przyczynił się do zmiany szkoły jednoklasowej na pięcioklasową i zatrudnił w niej polskiego nauczyciela.

Najdłuższy okres swojego życia ks. Józef Buroń spędził w Lipnicy Małej, gdzie był proboszczem przez 47 lat, gdzie w latach 1933 – 1941 kosztem olbrzymiego poświęcenia i wielu wyrzeczeń razem z mieszkańcami zbudował nowy kościół, który należy uznać za dzieło jego życia.

W latach II wojny światowej Górna Orawa zostaje włączona do Słowacji. Nowa sytuacja zmusza do zaprzestania jakichkolwiek legalnych działań społecznych wszystkich działaczy polskich. Ksiądz Józef Buroń pozostaje w tym tragicznym okresie w swojej parafii znosząc razem z mieszkańcami uciążliwości II wojny. Dla niego czasy te są szczególnie przykre, ponieważ jako działacz narodowościowy pozostaje pod stałym nadzorem policji słowackiej. Długo oczekiwane wyzwolenie w 1945 roku rozczarowuje nie dając pełnej wolności. Władzę w Polsce przejmują komuniści dla których kościół katolicki nie jest najmilej widzianą instytucją. Nie mniej jednak ks. Buroń kieruje swoją parafią zgodnie z zasadami dekalogu, a w wolnych chwilach poświęca się sadownictwu i pszczelarstwu. Nadal w miarę ograniczonych możliwości działa na rzecz społeczności lokalnej, dla której z racji wieku i doświadczenia staje się prawdziwym autorytetem.

Trudy życia kończą się dla księdza Józefa Buronia w 1976 r, kiedy to 4 grudnia umiera w swojej parafii, gdzie zostaje pochowany. Wdzięczni parafianie Lipnicy Małej w 1994 r wmurowali pod wieżą kościoła tablicę upamiętniającą zasługi ks. Józefa Buronia dla parafii i Orawy.

mat. nadesłane/fot. Jan Ciepliński

No Comment.

Reklama

Partnerzy