Most na rzece Białce jest w stanie przedawaryjnym. W związku tym, że Powiat zdobył środki na sfinansowanie części inwestycji, prace muszą rozpocząć się już bez opóźnień. Wszystko wskazuje jednak, że most tymczasowy powstanie najwcześniej za dwa miesiące, zatem mieszkańców na razie czekają objazdy.
Obecny most zostanie wyłączony z użytku od 01.03.2022 r. do 17.09.2023 r. Objazdy będą wyznaczone przez Czarną Górę i Falsztyn.
W pierwszym tygodniu lutego br. Wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz informował o stanie przygotowań do montażu mostu tymczasowego:
Przewidujemy, że do 15 lutego 2022 r. wydane zostanie pozwolenie wodnoprawne dla planowanej inwestycji, które będzie podstawą do złożenia wniosku o zgłoszeniu budowy tymczasowego obiektu budowlanego wraz z wymaganymi załącznikami. Obecnie gmina przygotowuje postępowanie przetargowe na wykonanie najazdów i podpór dla mostu tymczasowego. Po wyłonieniu wykonawcy i wykonaniu najazdów, most tymczasowy będzie montowany przez Wojsko. Należy wziąć pod uwagę, iż czas wykonania usługi specjalistycznej przez Wojsko jak również prace związane z wykonaniem najazdu mogą nastąpić po uzyskaniu wszelkich pozwoleń wymaganych prawem budowlanym i są uzależnione od warunków atmosferycznych i sytuacji hydrologicznej, w tym stanu wód.
Na razie w okolicy mostu trwają prace wycinkowe. W rejonie skrzyżowania przygotowane zostały też znaki związane ze zmianą organizacji ruchu, która nastąpi 1 marca br.
Według obecnie dostępnych informacji dokumentacja została przygotowana do 15 lutego, po czym Gmina przystąpiła do procedury wyłonienia wykonawcy podpór (zapytanie ofertowe) i najazdów (przetarg) pod most tymczasowy. Wpłynęła tylko jedna oferta na wykonanie podpór, niestety przewyższająca o 100% próg przetargowy. Zatem postępowanie unieważniono, a wykonanie zadanie dołączono do przetargu na wykonanie najazdów.
Gmina informuje:
Otwarcie przetargu planowane jest na dzień 7 marca 2022 r., a wykonanie mostu tymczasowego (podpór i najazdów) do 40 dni od dnia podpisania umowy z wykonawcą, przy czym umowa uwzględnia możliwość wydłużenia terminu realizacji z uwagi na m.in. warunki atmosferyczne, w tym powodzie, gwałtowne wezbrania wód.
Stan drogi do Czarnej Góry pozostawia wiele od życzenia, na razie trwają tam prace bieżące związane z naprawą nawierzchni. Wójt Jamróz informuje też, że wniosek o dofinansowanie generalnego remontu tego odcinka został ponownie złożony do Rządowego Programu Polski Ład, a szacowany koszt przebudowy tego odcinka to ponad 4 000 000 zł.
Galeria i wideo: Maciej Gębacz
Przepraszam bardzo ale na drodze Trybsz Czarna Góra nie są prowadzone żadne pracę, nikt nie poprawił ani metra tej drogi. Wójt jak zawsze tylko mowi i mówi a potem zwala na innych