Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Sezon narciarski coraz bliżej

Dnia: poniedziałek 31 października 2022, Autor: Maciej Zubek

Niedawne chłodne dni umożliwiły w Zakopanem rozpoczęcie sztucznego śnieżenia na wybranych stokach. A to oznacza, że sezon narciarski pod Tatrami coraz bliżej – często zdarza się tak że pierwsze wyciągi ruszają już w listopadzie. A to oznacza równocześnie pojawienie się kontuzjowanych narciarzy w zakopiańskim szpitalu. Rozmowa z dr Jerzym Toczkiem ze Szpitala im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Mamy koniec października przed nami sezon narciarski –zapewne zdecydowanie należałoby popracować nad sobą by ten sezon przejść bezkontuzyjnie

Bezwzględnie tak. Niektórzy uważają, że 2-3 tygodnie przed sezonem narciarskim należy zacząć wzmacniać naszą strukturę mięśniową. Zatem zostało niewiele czasu, ale wiem, że de facto niewiele osób się do tego przygotowuje w odpowiedni sposób. Wynika to zapewne z naszego pędu życiowego, nadmiaru obowiązków – nie mamy czasu na te przygotowania. I później, w tym początkowym okresie trafiają do nas pacjenci z urazami, nieprzygotowani. Na początku sezonu narciarskiego mamy zdecydowanie więcej pacjentów niż w stricte topowym sezonie. Tutaj uwaga do wszystkich, którzy chcą korzystać z uroków życia, zwłaszcza zimowego szaleństwa- narty, przebywania w Zakopanem – żeby przygotowywać się nie tylko mentalnie i finansowo, ale przede wszystkim fizycznie do tego co nas czeka w czasie intensywnego wypoczynku.

Zatem najlepiej być aktywnym przez cały rok

Oczywiście, dalej mamy taką idee, która króluje wszędzie, mianowicie, że minimum 3 razy w tygodniu powinniśmy poświecić 1,5 – 2 godzin na wysiłek fizyczny. Niektórzy mówią, że wysiłek ten powinien być tak dawkowany, żeby przez ten okres 60-80 minut utrzymywać tętno 120-140. Są to może czasami skrajne sytuacje niemniej jednak ruchu jak najwięcej. Każdy z nas przechodząc około 5 km dziennie ponoć przedłuża sobie życie o 10 lat. Tak uważają Brytyjczycy. Czy to prawda – nie wiem, ale nasi pacjenci, którzy prowadzą aktywny tryb życia, będąc po poważnych schorzeniach są w dobrym stanie emocjonalnym, fizycznym, potrzebują zdecydowanie mniej leków, stabilizują swoją wagę, a badania, które wykonują są w granicach normy. Zatem efekt aktywności jest tutaj zdecydowanie odczuwalny. Oczywiście musimy nad tym pracować. Wszystko do czego dochodzimy, dochodzimy przez pewien wysiłek – nie tylko ten intelektualny, ale także wysiłek fizyczny.

Jeżeli byliśmy chorzy na astmę, mieliśmy problemy sercowe – po konsultacji z lekarzem powinniśmy jednak ten wysiłek fizyczny dostosowany do naszego stanu zdrowia podejmować

Bezwzględnie tak. Chodzić jak najwięcej czy to spacery czy to chód z kijkami – im więcej tym lepiej. Powinniśmy sobie dawkować wysiłek minimum 3 razy w tygodniu – w taki sposób aby przyświecało nam to co się kiedyś wydarzy w przyszłości. Dbajmy w tej chwili o to co będzie w przyszłości, bo ruch jest wskazany każdemu z nas. Odpowiedni jeszcze nikomu nie zaszkodził.

Jednak jeśli byliśmy chorzy warto to skonsultować z lekarzem

Oczywiście. Idea lekarza rodzinnego jak sama nazwa wskazuje jest nie tylko po to żeby zajmować się podstawowymi schorzeniami, ale żeby być w pewnym sensie w kontakcie ze swoim pacjentem, doradzać mu w kwestiach zdrowotnych, sugerować niektóre rozwiązania. Mało tego być z nim w kontakcie niemalże codziennym. Taka była idea. Niektóre jej elementy często się zatracają, ale generalnie nie oznacza to, że nie możemy mieć ściślejszego kontaktu ze swoim ulubionym lekarzem rodzinnym.

mat. nadesłany

No Comment.

Reklama

Partnerzy