W piątek 25 marca marszałek Witold Kozłowski w Zakopanem i Nowym Targu spotkał się z samorządowcami, działaczami z regionu oraz mieszkańcami Podhala.
Tadeusz Szostak i Adam Zaleski reprezentujący Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem przedstawili projekt utworzenia Narodowego Centrum Sokolstwa w stolicy Tatr. Zgodnie z założeniami ma ono powstać w jednym z budynków należącym do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Projekt utworzenia Narodowego Centrum Sokolstwa skupia się na działaniach inwestycyjnych i szerokiej współpracy między gniazdami Związku Towarzystw Gimnastycznych w Polsce. Nowy obiekt nawiązywać będzie do historycznej działalności przedwojennych Sokolni mających za zadanie animować lokalną społeczność w obszarze kultury i sportu, zlokalizowanych w wielu polskich miastach i wsiach.
– Przedstawiona przez pana prezesa Adama Zaleskiego koncepcja Narodowego Centrum Sokolstwa w Zakopanem zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie. Zakres planowanych prac i koncepcja stworzenia przestrzeni dla dzieci i młodzieży jest imponująca. Jako samorząd województwa z całym przekonaniem będziemy wspierać rozwój tego typu inicjatyw. W nieodległej przyszłości planuje się podpisanie listu intencyjnego w tej sprawie. Zakopane ma pod tym względem ogromne tradycje i jest świetną lokalizacją dla powstania centrum. Warto dodać, że decyzja o zlokalizowaniu centrum została podjęta przez zarząd główny Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” – mówił marszałek Witold Kozłowski
W dwóch budynkach zlokalizowana zostanie baza noclegowa, przestrzeń deskorolkowa, kulturalna, warsztatowa, strzelnica, pomieszczenia dla organizacji pozarządowych, sala szkoleniowa, pomieszczenia administracyjne i dwie sale kulturalnokinowe na ponad 450 miejsc. Kolejni gości to reprezentanci jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Białce Tatrzańskiej – Maciej Para naczelnik OSP oraz Janusz Radwan prezes OSP.
Z kolei w drugiej części pobytu na Podhalu Marszałek Witold Kozłowski odbył spotkania w Agendzie w Nowym Targu. Tutaj spotkał się z Marcinem Mastalskim i Szymonem Jaroszem z OSP Szczawnica, Kazimierzem Bielakiem i Stanisławem Kowalcze z klubu kolarskiego Orzeł Spytkowice oraz Romanem Wójcikiem z Małopolskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych.
mat. prasowy