Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Spotkania Muzyk Podhalańskich “Dziadońcyne Granie”

Dnia: niedziela 5 grudnia 2021, Autor: Anna Zubek

W Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej impreza odbywa się już po raz piętnasty.

 W niedzielę 5 grudnia, podczas 15. Spotkań Muzyk Podhalańskich “Dziadońcyne Granie” zostały wręczone nagrody laureatom gminnego konkursu pt. “Dwa oblicza Bronisławy Dziadoń-Koniecznej”.

Jury w składzie: Maciej Kuchta grafik, Zosia Polak – plastyk, Stanisław Łukaszczyk Kołoc – prezes Bukowiańskiego Oddziału Związku Podhalan, Elżbieta Hodorowicz-Salach – reprezentant rodziny “Dziadońki” oraz Ania Zubek – redaktor portalu podhaleregion.pl, spośród 80 zgłoszonych na konkurs prac wyłoniło zwycięzców zaprezentowanych w poniższym materiale.

Do muzykowania zgłosiło się siedem kapel, które prezentują swoje umiejętności i pasję, jaką daje im góralska muzyka i śpiew.

Muzykanci spotkali się w bukowiańskim kościele, by Mszą Świętą rozpocząć 15. Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”.

Spotkania nie mają charakteru konkursu, jednak Komisja Artystyczna przyznaje nagrodę honorową „Dziadońcyn smycek”.

W tym roku komisja artystyczna w składzie: dr Dorota Majerczyk, Stanisława Galica-Górkiewicz, prof. Stanisław Andrzej Hodorowicz, Andrzej Pietras wysłuchała kapel w tradycyjnych trzyosobowych składach:

Muzykę zespołu Skalni z Krakowa z prymistką Heleną Lasak, Muzykę Janusza Turzy z Bukowiny Tatrzańskiej, Muzykę Muzyka Piotr Hazy z Olczy, Muzykę Jana Czesława Joniaka ze Skrzypnego, Muzykę Krzysztofa Gocała z Zębu, Muzykę Bartłomieja Koszarka z Bukowiny Tatrzańskiej, Muzykę Jakuba Rusickiego z Rabki-Zdroju.

Po przesłuchaniu i gruntownej ocenie komisja przyznała wyróżnienie dla Muzyki Jana Czesława Joniaka, wyróżnienie dla Muzyki Krzysztofa Gocała, wyróżnienie dla Muzyki Jakuba Rusickiego, wyróżnienie dla Muzyki Piotra Hazy z Olczy, który był na każdej dotychczasowej edycji “Dziadońcynego Grania”, dwie pierwsze nagrody otrzymała Muzyka Janusza Turzy oraz Muzyka zespołu Skalni z prymistką Helenką Lasak. 

Laureatem i zdobywcą “Dziadońcynego Smycka” jest Muzyka Bartłomieja Koszarka z Bukowiny Tatrzańskiej.

„Hej chłopcy Podholanie, coz po wos ostanie…” – to tytuł wystawy towarzyszącej tegorocznym Spotkaniom. Nigdzie dotąd nie prezentowane krzyże z kości, wykonane przez Stanisława Czernika z Poronina będzie można oglądać w holu Domu Ludowego do 19 grudnia.

Partnerem wydarzenia jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

No Comment.

Reklama

Partnerzy