Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Spotkanie Noworoczne – z życzeniami zgody i góralskiego honoru (z galerią Macieja Gębacza)

Dnia: poniedziałek 17 stycznia 2022, Autor: Anna Szopińska

NOWY TARG. Tym razem nie ratusz, ale większa przestrzeń w Miejskim Centrum Kultury stała się miejscem Spotkania Noworocznego. W gronie co prawda epidemicznie szczuplejszym, ale reprezentowane były na nim wszystkie środowiska, które tworzą tkankę miasta.

Zeszłego roku pandemia przeszkodziła w kontynuowaniu dorocznych spotkań w historycznej stolicy Podhala, spotkań, których tradycja sięga lat przedwojennych. Teraz spotkanie odbyło się w eleganckim i świątecznym anturażu Miejskiego Centrum Kultury, z zachowaniem ostrożności epidemicznej, bez wylewności i uścisków.

Zaczęło się od „witacki” i oryginalnych góralskich życzeń oraz sypania owsa z wełnianej „łapawicy”.

Niek korole zdobiom syje

Kapeluse – łorle pióra.

Niek wom zycio nie zasłanio

Na niebiosak zodno kmura.

I coby się nigdy przenigdy

Nie boł cłowiek cłeka.

Niek się mojo Gambusia ślebodnie wysceko.

Jeść jij dajem, to niek krzycy:

Hej, wy wielcy urzyndnicy,

Dyplomaci, rzemieślnicy,

Wielcy, mali i ucyni,

Pracownicy i rolnicy

– syckim Wom, ostomili,

Składom tutok pospołu

Życenia narodowego, górolskiego honoru.

A całymu światu – pokoju. Jamyn!

– recytował Bartek Koszarek.

Na zaproszenie burmistrza przybyli m.in. posłanka Anna Paluch, wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy, wicestarosta Bogusław Waksmundzki, burmistrz Rabki Leszek Świder, wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch, Konsul Honorowy Republiki Słowacji w Polsce – Wiesław Wojas, przedstawiciele różnych organizacji, instytucji państwowych i samorządowych, oświaty, kręgów biznesu, służb mundurowych, Związku Podhalan.

Ks. proboszcz Zbigniew Płachta pospieszył ze słowem Ewangelii, noworocznym błogosławieństwem i wierszem ks. Jana Twardowskiego:

Pomódlmy się w Noc Betlejemską,

w Noc Szczęśliwego Rozwiązania,

by wszystko się nam rozplatało,

węzły, konflikty, powikłania.

Oby się wszystkie trudne sprawy

porozkręcały jak supełki,

własne ambicje i urazy

zaczęły śmieszyć jak kukiełki.

– Idea spotkania ludzi z całego Podhala w jego historycznej stolicy, dla podsumowania minionego roku oraz podjęcia nowych tematów na rozpoczynający się rok, jest wciąż aktualna – mówił burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. – W czasie dynamicznych zmian, jakie następują w polityce i gospodarce światowej, a wpływają na nasze codzienne życie – tak w kraju, jak i w lokalnym środowisku – wydaje mi się, że potrzeba takiego spotkania dla odbudowywania relacji personalnych, podtrzymywania kontaktów twarzą w twarz zamiast w formie zdalnych videokonferencji jest jeszcze większa. 

Do parlamentarzystów kierował burmistrz podziękowania za udzielone wsparcie i przezwyciężenie kryzysu samorządowych finansów, co przekłada się na wiele inwestycji, również tak spektakularnych jak budowa nowej „zakopianki”. Drogowe inwestycje w mieście, z dużym zewnętrznym dofinansowaniem, wciąż poprawiały komunikację i bezpieczeństwo.

  – Na pierwszy plan dokonań naszego miasta w minionym roku wysuwa się, rzecz jasna, dokończenie przebudowy i rozbudowy tego obiektu – zaznaczał burmistrz. –  Zorganizowane tu do tej pory wydarzenia, takie, jak gala otwarcia czy Koncert Noworoczny potwierdziły, że cel, który nam przyświecał u początku tej inwestycji został osiągnięty i dysponujemy obiektem kultury takim, jak na stolicę Podhala przystało. Teraz liczymy, że także na co dzień będzie to prawdziwe centrum kultury – otwarte, pełne ludzi, którzy będą tu rozwijać swoje talenty, uczestniczyć w rozmaitych wydarzeniach teatralnych, muzycznych, pokazach filmowych, artystycznych kursach i szkoleniach, wystawach.  

W Miejskim Centrum Kultury zyskał też godziwą bazę do rozwijani swojej działalności Nowotarski Oddział Związku Podhalan, w minionym roku świętujący 100-lecie istnienia, lecz, niestety, dotknięty też stratą wybitnych regionalistów i społeczników, jak Józef Staszel i Roman Dzioboń. Odszedł w zeszłym roku na niebieskie niwy także zasłużony zawodnik i legendarny trener „Szarotek” – Tadeusz Kramarz, nie doczekawszy, niestety, przypadającego w tym roku 90-lecia Klubu Sportowego „Podhale” – wielosekcyjnej wizytówki miasta.

– Wierzę, że dzięki determinacji działaczy i wsparciu życzliwych osób będzie możliwe nawiązanie do tych najlepszych tradycji nowotarskiego hokeja, narciarstwa czy też piłki nożnej – oznajmiał gospodarz miasta. – Z tego też powodu przygotowujemy nowe inwestycje sportowe, w tym największe wyzwanie, jakim będzie budowa domu dla naszych „Szarotek”, czyli hali widowiskowo-sportowej. 

Do wzniesienia lampką szampana toastu za pomyślność miasta i Podhala zachęcił gości tym razem wiceprzewodniczący Rady, Marek Mozdyniewicz.

Na miniony rok przypadła 675. rocznica lokacji królewskiego wolnego miasta Nowego Targu. Staraniem Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół nauk wyszedł w nim drukiem 25.numer Almanachu. Te wydarzenia też integrowały lokalną społeczność.

A gości Spotkania Noworocznego integrowały pogwarki przy muzyce i śpiewie artystów charakterystycznych: Basi Gąsienicy-Giewont – wokalistki, aktorki teatralnej i musicalowej, uczestniczki programu The Voice of Poland oraz Szansy na sukces wraz z towarzyszącym jej Stanleyem Breckenridge’m – doktorem muzykologii na Uniwersytecie Kalifornijskim, wykładowcą także polskich uniwersytetów.

No Comment.

Reklama

Partnerzy