Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Stanisław Barabasz „Sztuka Ludowa na Podhalu. Część V. Wyszycia na ubiorach”

Dnia: czwartek 20 lipca 2023, Autor: Anna Zubek

Z przyjemnością pragniemy Państwa poinformować, iż ukazało się drugie wydanie archiwalnej pracy Stanisława Barabasza, „Sztuka ludowa na Podhalu. Część V. Wyszycia na ubiorach”.

Stanisław Barabasz (1857–1949) – artysta, pedagog, społecznik, pionier narciarstwa i zimowej turystyki, etnograf i kolekcjoner – jest autorem cyklu tek poświęconych zabytkom sztuki ludowej z terenu Podtatrza. Cztery spośród nich ukazały się staraniem artysty w latach 1928–1932. Część piąta – ostatnia, ukazuje się po przeszło osiemdziesięcioletniej przerwie wydawniczej.

Publikacja, przygotowywana w latach 1904–1928, składa się z tekstu opisującego stan stroju podhalańskiego z przełomu XIX i XX wieku oraz 52 barwnych, akwarelowych tablic z przykładami ściegów hafciarskich i motywów zdobiących takie elementy męskiego stroju jak cuchy, serdaki, portki, a także sukienne pantofle głównie z terenu Podhala, a tylko w niewielkim stopniu Orawy oraz terenu zamieszkanego przez górali szczawnickich.

Opracowanie Stanisława Barabasza, wydane w wersji dwujęzycznej, po polsku i po angielsku, zostało uzupełnione o ilustrowany wstęp przybliżający postać autora oraz przypisy do opracowanych przed prawie stu laty tekstu i tablic.

Sztuka Ludowa na Podhalu. Część V. Wyszycia na ubiorach” to staranny, z artyzmem opracowany dokument dotyczący zdobnictwa stroju ludowego z Podtatrza, źródło wiedzy o działających w przeszłości na tym terenie krawcach i hafciarzach, a wreszcie skarbnica wzorów dla współczesnych wytwórców stroju ludowego oraz osób zajmujących się projektami inspirowanymi podhalańskim zdobnictwem. Piękna pamiątka z Podhala.

Publikację można zakupić w sklepie internetowym Muzeum Tatrzańskiego– Stanisław Barabasz, „Sztuka Ludowa na Podhalu. Część V. Wyszycia na ubiorach” – Muzeum Tatrzańskie (muzeumtatrzanskie.pl).

Stanisław Barabasz, „Sztuka Ludowa na Podhalu. Część V. Wyszycia na ubiorach

Wydanie drugie, Zakopane 2023

© Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Format: 23×31,5 cm

Stron: 48 (broszura) + 52 (barwne tablice)

Oprawa: kartonowa teczka

MAT. PRASOWY

No Comment.

Reklama

Partnerzy