NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Strażacy pomogą w tworzeniu sztucznych lodowisk. Tylko nie wchodźcie na zamarznięte rzeki, jeziora i stawy!

Dnia: poniedziałek 10 stycznia 2022, Autor: Anna Szopińska

OGÓLNOPOLSKA AKCJA. Wielkimi krokami zbliżają się ferie. Jeśli tylko pogoda pozwoli, ruch na świeżym powietrzu uatrakcyjnią lodowiska i ślizgawki, których stworzenie będzie wspierać straż pożarna. Zwraca ona jednak na zagrożenia związane z zabawą na zamarzniętych akwenach i apeluje o najwyższą ostrożność.   

Pamiętaj! Nasze ślizgawki są bezpieczne.
Unikaj tych na akwenach. Lód jest zbyt słaby i może pęknąć nawet pod niewielkim ciężarem
– napomina Straż Pożarna. Akcja ma na celu podniesienie bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej. Za jej pośrednictwem zwracamy uwagę na zagrożenia związane z wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne.

Założenia akcji:

  • strażacy udzielą wsparcia w organizacji lodowiska na pisemną zgodę dyrektora szkoły lub zarządcy terenu. Do prośby należy dołączyć pisemną zgodę na pobór wody oraz zgodę właściciela terenu na wylanie lodowiska.
  • warunkiem wylania lodowiska jest właściwe przygotowanie terenu przez zgłaszającego – wyrównana nawierzchnia, usypane bandy z piasku, śniegu lub inne ograniczniki, barierki.
  • pomocy w przygotowaniu lodowiska powinna udzielić najbliższa jednostka Ratowniczo-Gaśnicza,  w uzgodnionym terminie i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Za bezpieczeństwo dzieci przebywających na lodowisku odpowiada organizator lodowiska.

Ślizgawki mogą być tworzone na terenie boisk szkolnych, parków, ogródków jordanowskich lub osiedli mieszkaniowych.

Aby uzyskać pomoc jednostek Państwowej Straży Pożarnej, należy skontaktować się z najbliższą komendą powiatową lub miejską PSP.

Zimowe zagrożenia na zamarzniętych akwenach

Niskie temperatury powietrza sprawiają, że akweny są skute lodem jednak wchodzenie na zamarznięte rzeki, stawy czy zalewy jest skrajnie niebezpieczne. Mimo, że przy brzegu pokrywa lodu wydaje się być gruba i wytrzymała to kilka kroków dalej lód może być bardzo cienki i słaby.

Strażacy przypominają – osoba pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia.

Czytaj także: „Zabawa na zamarzniętym akwenie zawsze niesie za sobą niebezpieczeństwo”

No Comment.

Partnerzy