Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Sukces akcji „Miej oko na skórę” w Nowym Targu

Dnia: czwartek 23 czerwca 2022, Autor: Maciej Zubek

Blisko 200 osób wzięło udział w akcji „Miej oko na skórę”, która odbyła się w minioną niedzielę w Nowym Targu. Do Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego mieszkańcy miasta przyszli z całymi rodzinami sprawdzić niepokojące znamiona na swojej skórze. W rezultacie 42 osoby zostały skierowane na szybkie wycięcie zmiany z powodu podejrzenia nowotworu skóry. To pokazuje, jak ważne są tego typu akcje właśnie w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do dermatologa jest utrudniony.

Mamy już początek lata, podczas którego nasza skóra jest najbardziej narażona na działanie promieni słonecznych. Czerwiec to właśnie idealny moment, aby sprawdzić czy nie mamy niechcianej pamiątki po poprzednim sezonie. Zwłaszcza że czerniak, rozwijający się najczęściej na powierzchni skóry, to jeden z najprostszych do wykrycia nowotworów, a kluczową rolę w jego diagnostyce odgrywa samokontrola.i

W akcji „Miej oko na skórę” w Nowym Targu udział wzięło blisko 200 osób z miasta oraz okolicznych sołectw. Z bezpłatnych badań dermoskopowych w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym, skorzystały nie tylko osoby 50+, które należą do największej grupy ryzyka, ale również całe rodziny z dziećmi.

Wiele osób zgłaszało się już z konkretnym problemem lub podejrzewało, że ich zmiany skórne mogą mieć charakter nowotworowy. Część z nich skorzystało tylko dlatego, że w ich mieście odbywała się taka akcja. Jestem zaskoczony, że dla wielu z pacjentów była to pierwsza wizyta u dermatologa lub chirurga onkologicznego. Dzięki akcji 42 osoby zostały skierowane na pilne wycięcie zmiany z podejrzeniem nowotworu skóry, w tym 16 z podejrzeniem czerniaka. – powiedział dr hab. med. Wojciech M. Wysocki, prof. KAiAFM, Klinika Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Naczyniowej w 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Krakowie wraz z Centrum Leczenia Czerniaka i Nowotworów Skóry.

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, który bywa bardzo agresywny.ii Do najczęstszych czynników wpływających na jego rozwój zaliczamy przede wszystkim długotrwałą i powtarzającą się ekspozycję na promienie słoneczne, jasną karnację, piegi, dużą liczbę znamion czy wiek. Nie bez znaczenia jest również to, czy w rodzinie pojawiły się już przypadki czerniaka.iii

Wyniki akcji potwierdzają, że niezwykle ważne jest, aby regularnie sprawdzać istniejące lub nowo powstałe znamiona na całym ciele, zwłaszcza w mniej dostępnych miejscach jak za uszami czy na głowie. Każdy pieprzyk czy narośl, które budzą niepokój lub zmieniają się w czasie, należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem – rodzinnym lub dermatologiem, najlepiej przy pomocy dermoskopu.

Mieszkańcy Nowego Targu z wielką chęcią korzystali z możliwości darmowych badań dermatoskopowych. To pokazuje, że tego typu wydarzenia mają kluczowe znaczenie właśnie w mniejszych miejscowościach. To był już trzeci przystanek w ramach tegorocznej edycji kampanii – 15 maja byliśmy w Pyrzycach (woj. zachodniopomorskie), 12 czerwca w Płocku (woj. mazowieckie), a za tydzień wybieramy się z naszym dermobusem do Brzozowa (woj. podkarpackie). – powiedział Kamil Dolecki, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma, organizatora akcji.

Akcja badań dermoskopowych w Nowym Targu odbyła się w ramach kampanii edukacyjnej „Miej oko na skórę”, której celem jest wzrost świadomości społecznej na temat czerniaka oraz jak najwcześniejsze diagnozowanie nowotworów skóry.

Mecenasem kampanii „Miej oko na skórę” organizowanej przez Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma w partnerstwie z Akademią Czerniaka jest firma Novartis, a partnerem akcji w województwie małopolskim Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu. Patronat honorowy nad akcją objęło Starostwo Powiatowe w Nowym Targu.

mat. prasowy

No Comment.

Reklama

Partnerzy