Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Święto Borówki w skansenie w Zubrzycy Górnej po raz 20!

Dnia: wtorek 26 lipca 2022, Autor: Maciej Zubek

Ostatnia niedziela lipca to od lat dzień, w którym Mieszkańcy i Goście przebywający na Orawie spotykają się w zubrzyckim skansenie na Święcie Borówki.

Jest to największa, cykliczna impreza plenerowa o charakterze folklorystycznym odbywająca się w muzeum. Towarzyszą jej pokazy warsztatowe różnych zajęć gospodarskich, degustacje dań regionalnych, występy teatralne i inscenizacje, taniec i muzyka, swoje wyroby prezentują twórcy ludowi z regionu Orawy i nie tylko. Stoiska mają także BgPN, Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Nowy Targ oraz rozmaite stowarzyszenia z Podtatrza.

Ponadto w trakcie imprezy otwarte zostaną trzy wystawy czasowe: „Światło w przyrodzie” (przygotowana przez Babiogórski Park Narodowy), „Cyprian Smreczak – rzeźbiarz z Orawy” poświęca twórczości lipnickiego artysty oraz „Kany tyn cas? Orawskie zygory” – wystawa zegarów schwartzwaldzkich ze zbiorów muzeum.

Odbędzie się także coroczny konkurs wiedzy o Orawie i muzeum, zaś dla spragnionych nieco spokojniejszych tonów i poszukujących wśród chwili oddechu wśród gwaru, w kościele MB Śnieżnej w skansenie zostanie zainaugurowany XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej.

Osobny, bogaty program przygotowano w związku z obchodami Roku Ignacego Łukasiewicza – w tym roku przypada 200. rocznica urodzin polskiego geniusza. Muzeum oraz Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon przygotowały pokazy popularnonaukowe oraz konkurs „Poznaj Ignacego Łukasiewicza”, chętni będą mogli też posłuchać o wynalazkach Łukasiewicza w życiu codziennym, wziąć udział w mini-warsztatach edukacyjnych i stworzyć pracę w ramach konkursu plastycznego: „Łukasiewicz w oczach dzieci”.

20. Święto Borówki w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej: 31 lipca, od godz. 12.00

Szczegółowy program można znaleźć na www.orawa.eu

No Comment.

Reklama

Partnerzy