Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Święto Odzyskania Niepodległości

Dnia: piątek 11 listopada 2022, Autor: Maciej Zubek

Uroczyście świętowano rocznicę odzyskania niepodległości w Krościenku nad Dunajcem. Była okolicznościowa msza święta w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza z udziałem pocztów sztandarowych, władz gminy i licznych mieszkańców. Był przemarsz na Rynek, apel poległych i przemówienia. Złożono także wieńce pod pomnikami i tablicami tych, którzy walczyli o Polskę: Stanisława Cięciela, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a także króla Władysława Jagiełły.

Wzruszającą inscenizację słowno – muzyczną, którą zaprezentowano w kościele tuż po mszy św., przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Krościenku nad Dunajcem pod kierunkiem swych nauczycieli. Zaśpiewali oni też m. in. takie utwory jak: Uwierz Polsko, Biały krzyż, Pieśń I brygady Legionów Polskich, Rotę, Bogurodzicę, recytowali też m.in. wiersz z katechizmu polskiego dziecka z 1900 roku, pt. „Wyznanie wiary dziecięcia polskiego” czyli: „Kto ty jesteś? – Polak mały.”

W tym dniu jesteśmy zobowiązani oddać hołd wszystkim tym, którzy w imię niepodległości przelali krew, oddali swe życie. Wspominamy dziś ojców niepodległości: Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego oraz naczelnika Józefa Piłsudskiego – mówił przed ratuszem wójt Jan Dyda, przywołując uroczystości z krościeńskiego rynku z 12 maja 1935 roku, gdy w dniu śmierci oddawano hołd zmarłemu Naczelnikowi. Podkreślił, że mieszkańcy Krościenka nad Dunajcem w sprawach fundamentalnych zawsze stawali po stronie Ojczyzny i Polskości, byli członkami organizacji patriotycznych „Sokół”, Związku Strzeleckiego, byli uczestnikami powstań narodowych, walczyli w Legionach Józefa Piłsudskiego. Wspominał, że walczyli też na frontach II wojny światowej, byli wywożeni do obozów koncentracyjnych, deportowani na Syberię, zamordowani w Katyniu. Wójt przypomniał też nie zawsze akcentowany fakt, że na terenie Krościenka zabory trwały aż 148 lat, bowiem już w 1770 roku, dwa lata przed I rozbiorem Polski, Austria dokonała aneksji tego terenu… Wójt przytoczył też słowa Jana Pawła II : „Naród, który nie zna swojej przeszłości umiera i nie buduje swej przyszłości”. – Dlatego naszym obowiązkiem jest wychowywać pokolenia w duchu tolerancji, przywiązania do kultury, polskości i historii. Mamy czuć tę więź z poprzednimi pokoleniami. Niepodległa Rzeczpospolita jest naszym zobowiązaniem – podkreślił wójt, dodając, że dziś z niepokojem patrzymy na wydarzenia w Ukrainie, mając nadzieję na pokój.

Uroczysty list poseł Anna Paluch skierowany do uczestników świętowania odczytał zastępca wójta Tadeusz Topolski. Poseł Anna Paluch przypomniała w nim wspólną historię walki o niepodległość wielu środowisk niepodległościowych. – To właśnie marszałek Piłsudski był tą osobą, która przełamała traumą powstania styczniowego i przeformowała świadomość Polaków, czyniąc ich zdolnymi do walki o wolną Ojczyznę. Dzięki jego otwartej postawie możliwa była dobra współpraca przeciwstawnych obozów politycznych z Romanem Dmowskim oraz Ignacym Paderewskim na czele – wszystko na rzecz niepodległej Polski. Poseł Anna Paluch w swym adresie podkreśliła też, że w obecnych czasach trzeba pamiętać o naszych chwalebnych dziejach i zachowywać je dla następnych pokoleń. – Musimy uzmysłowić sobie, że „Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę”, jak podkreślał nasz wielki Rodak Święty Papież Jan Paweł II. Musimy być stale gotowi do obrony naszej wolności i niepodległości.

Po uroczystych przemówieniach prezes zarządu gminnego OSP w Krościenku nad Dunajcem Piotr Ciężkowski odczytał Niepodległościowy Apel Poległych. Przypomniano w nim bohaterów walk niepodległościowych: powstań narodowych, twórców II Rzeczypospolitej, żołnierzy I i II wojny światowej, bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego i powojennego podziemia niepodległościowego oraz działaczy opozycji demokratycznej. Wymieniono w nim również mieszkańców gminy Krościenko nad Dunajcem.

Na zakończenie uroczystości złożono wieńce pod tablicą płk. Stanisława Cięciela, rodem z Krościenka nad Dunajcem, który zginął w Katyniu w 1940 roku i został pośmiertnie awansowany na generała brygady przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w 2007 roku oraz pod pomnikami bł. ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego w bestialski sposób kapelana „Solidarności”, a także króla Władysława Jagiełły.

No Comment.

Reklama

Partnerzy