Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Święto Policji z mundurową młodzieżą

Dnia: czwartek 27 lipca 2023, Autor: Anna Szopińska

NOWY TARG. Po ośmiu latach powiatowe obchody Święta Policji  wróciły na nowotarski rynek. W uroczystościach upamiętniających także 104. rocznicę powstania Polskiej Policji Państwowej uczestniczyła reprezentacja kadetów z Prywatnego LO dla Młodzieży.

24 lipca 1919 roku Sejm Ustawodawczy Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o Policji Państwowej. Stanowiła ona między innymi, iż Policja jest przystosowana do administracyjnego podziału państwa. To nadawało jej strukturę, która przetrwała do dziś.  

Różne były losy policjantów w okresie II RP. Jeszcze inne  -w latach II wojny światowej. Po wojnie Policję Państwową zastąpiła Milicja Obywatelska. Skutkiem transformacji ustrojowej, w 1990 roku, zlikwidowano MO, powołując na jej miejsce Policję. 

Na  uroczystość zaproszeni byli przedstawiciele wszystkich służb mundurowych, włodarze miasta, ale i kadecka młodzież. Gościem z Krakowa był zastępca  Komendanta Wojewódzkiego Policji, insp. Rafał Leśniak.

Pomimo wakacji, mundurowa młodzież wystawiła poczet sztandarowy wraz z proporcem oraz jeden pododdział. Podczas uroczystości policjanci pełniący służbę w Komendzie Powiatowej oraz podległych komisariatach i posterunkach odbierali z rąk przełożonych zasłużone podziękowania, nagrody i awanse na wyższe stopnie służbowe. Tej ceremonii przyglądali się kadeci, którzy z pewnością zwiążą swoje dalsze życie z mundurem. Wspomnieć należy, że wielu absolwentów liceum wybrało właśnie taką drogę.

Fot. z archiwum Szkoły

No Comment.

Reklama

Partnerzy