Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Sztandar mundurowej szkoły – na Monte Cassino

Dnia: czwartek 29 września 2022, Autor: Anna Szopińska

NOWY TARG – NIEMCY – WŁOCHY. Śladami bohaterskiej Armii Generała Andersa przez tydzień podążało 35 uczniów policyjnych klas mundurowych, członków 12 zespołów z całego kraju, wraz z opiekunami. Wśród tych laureatów VI edycji konkursu „Policjanci w służbie historii” była też ekipa z Prywatnego LO dla Młodzieży w nowotarskich Szkołach im. prof. Venuleta.

W edukacyjnej wyprawie do Niemiec i do Włoch towarzyszyli im przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz Gabinetu Komendanta Głównego Policji.

A laureatkami tego konkursu są Alicja Kasperek, Julia Komperda z klasy IV oraz Aleksandra Orawiec z klasy III. Ich opiekunem merytorycznym z ramienia Szkoły w trakcie konkursowych prac był mjr Krzysztof Tekiel, jednocześnie opiekun kadetek podczas wyjazdu.

W szóstej już edycji konkursu realizowanego przez IPN przy współpracy z KG Policji, a mającego zainteresować młodzież chlubną historią Policji Państwowej II Rzeczpospolitej tuż po jej utworzeniu, kadetki z Nowego Targu zajęły się postacią przodownika Policji Państwowej Antoniego Kutrzeby. Pełnił on służbę w okresie międzywojennym i jest ofiarą zbrodni katyńskiej. Wszelkie informacje na temat wybranego bohatera kadetki uzyskały podczas spotkania z wnukiem przodownika PP, Adamem Kutrzebą.

Przypomnijmy, że uczestnicy konkursu pracowali w 2-3 osobowych zespołach, a ich zadaniem było odnalezienie postaci policjanta, który pełnił służbę w Policji Państwowej / Policji Województwa Śląskiego w okresie XX-lecia międzywojennego lub II wojny światowej, swoją służbą przyczyniając się do budowania polskiej i policyjnego etosu. 

 Autorzy najlepszych prac VI edycji to reprezentanci szkół policyjnych m.in. w Tyczynie, Jarocinie, Wołominie, Chełmie, Bydgoszczy, Rakowicach Wielkich, Szczecinie, Tarnowie. I oczywiście w Nowym Targu.

W poprzednich edycjach nagrodą dla laureatów były wyjazdy edukacyjne śladami funkcjonariuszy Policji Państwowej II Rzeczpospolitej na wschodnie rubieże, zwieńczone corocznym udziałem w uroczystościach na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, z udziałem delegacji kierownictwa Polskiej Policji oraz środowisk rodzin policyjnych i rodzin katyńskich.

Tegoroczny wyjazd doszedł do skutku po ponad dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Niestety, sytuacja za naszą wschodnią granicą, spowodowała, że wyjazd w kierunku policyjnych miejsc pamięci na wschodzie nie był możliwy. Organizatorów zainspirował więc szlak bohaterskiej Armii Generała Andersa. W wyjeździe udział wzięli również przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz reprezentujący Gabinet Komendanta Głównego Policji kom. Sebastian Lipka-Auguścik, także podkom. Aleksander Pradun. 

Wyjazd rozpoczął się zwiedzaniem Drezna – stolicy Saksonii związanej niegdyś unią personalną z Rzeczpospolitą poprzez dynastię Wettinów. Stamtąd droga wiodła do Norymbergi, gdzie 15. września 1935 r. ustanowiono w III Rzeszy najbardziej nieludzkie dla ludności żydowskiej prawo. Po II wojnie światowej sądzono tam hitlerowskich zbrodniarzy wojennych, generałów i ministrów.

Kolejnym punktem na trasie było miejsce tragicznych doświadczeń Polaków podczas hitlerowskiej okupacji – pierwszy w Europie obóz koncentracyjny KL Dachau, gdzie więziono naukowców i profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz duchownych kościołów chrześcijańskich.  Ten dzień, ze względu  na charakter miejsca, długo pozostanie w pamięci uczestników wyjazdu.

Z Dachau delegacja udała się do Florencji, by zwiedzić Kościół św. Krzyża z nagrobkami sławnych Florentyńczyków, Plac Ratuszowy, malowniczy Most Złotników i Katedrę Santa Maria del Fiore, przykrytą wspaniałą kopułą projektu Brunelleschiego.

W kolejnym dniu uczestnicy wyjazdu osiągnęli główny cel – Monte Cassino. Pobyt na historycznym wzgórzu rozpoczęło oddanie hołdu polskim żołnierzom dowodzonym przez generała Andersa. Odmówiono tam modlitwę, złożono wiązanki kwiatów. Delegacja funkcjonariuszy oraz uczniów policyjnych klas mundurowych zapaliła znicze pamięci. Następnie zwiedzano klasztor. 

Inaczej już przeżyła młodzież pobyt w Asyżu – mieście św. Franciszka – ze zwiedzaniem bazyliki, w tym kościoła dolnego, gdzie mieści się grób świętego i można podziwiać piękne freski Giotta. Niezwykłych wrażeń dostarczył krótki spacer po średniowiecznych, pełnych uroku wąskich uliczkach miasta.

Stamtąd uczestnicy wyprawy skierowali się do Loreto, gdzie na cmentarzu u stóp bazyliki loretańskiej spoczywa 1081 żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, poległych na froncie adriatyckim, w bitwach o Ankonę i Loreto, nad rzeką Metauro. Wizytę w tym miejscu również rozpoczęto od złożenia wieńca i zapalenia zniczy naszym bohaterom. Tamtejsza bazylika – Sanktuarium Loreto – jest jednym z najpiękniejszych i największych sanktuariów maryjnych we Włoszech.

Kolejne miasto edukacyjnego tripu to Bolonia. Tutaj w kwietniu 1945 roku toczyła się zażarta bitwa o Bolonię – ostatnia i trudna potyczka na szlaku bojowym Armii Generała Andersa. W tym szczególnym miejscu również oddano hołd i złożono kwiaty w imieniu kierownictwa Polskiej Policji.

Już w drodze powrotnej do Polski udało się zwiedzić Chioggi, zwane „małą Wenecją”.

Każdy z uczestników, a także opiekunów, oprócz dyplomów otrzymał od organizatorów wyjazdu – czyli IPN oraz KG Policji – sympatycznego misia w mundurze, który umilał długą trasę.

Fot. z archiwum Szkoły

No Comment.

Reklama

Partnerzy