Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

TOPR poszukuje turysty. Przeczytajcie apel

Dnia: czwartek 13 stycznia 2022, Autor: Anna Zubek

Od rana trwają poszukiwania, do których dołączyli słowaccy ratownicy. Mężczyzna w wieku ok. 59 lat wędrował samotnie pomiędzy Rakoniem a Starorobociańskim Wierchem. Osoby, które były w tym czasie na Grani Tatr Zachodnich i spotkały tueystę proszone są o kontakt.

Apel TOPR:

Osoby, które w dniu wczorajszym tj. środa 12.01 2022. były na Grani Tatr Zachodnich, pomiędzy Rakoniem a Starorobociańskim Wierchem i spotkały samotnego turystę w wieku około 59 lat. proszone są o pilny kontakt z TOPR 182063444.

W Tatrach panują trudne warunki. Komunikat turystyczny wystosował też Tatrzański Park Narodowy:

Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne. W większości miejsc jest bardzo ślisko – zalegający na szlakach śnieg jest twardy i zmrożony, a powyżej 2000m n.p.m. pokrywa go dodatkowo gruba warstwa lodu. Miejscami mogą wystawać kamienie. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu – raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk występują liczne oblodzenia – jest bardzo  ślisko (zalecamy zabrać ze sobą raczki oraz kijki). Są miejsca, gdzie śniegu nie ma i wystają kamienie.

Apelujemy o niewchodzenie na taflę Morskiego Oka. Lód w wielu miejscach jest cienki i może załamać się pod naporem.

Warunki do uprawiania turystyki narciarskiej są bardzo trudne. Pokrywa śniegu w wielu miejscach jest niewystarczająca, szczególnie na niżej położonych szlakach. Wystają tam kamienie, a gleba i roślinność nie są wystarczająco zabezpieczone.

No Comment.

Reklama

Partnerzy