Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Typy budowy ciała

Dnia: środa 2 marca 2022, Autor: Maciej Zubek

Jeśli chodzi o odchudzanie i ćwiczenia, każdy człowiek jest inny. Niektórym trudno jest schudnąć, a łatwo przytyć. Inni uważają, że trudniej jest przytyć, a łatwiej stracić na wadze.

Skąd wziął się podział na różne typy?

Metabolizm różni się w zależności od osoby i rzadko zdarza się, by dwie osoby były takie same. Jednak to, jak szybko lub łatwo tracimy lub przybieramy na wadze, można w pewnym stopniu przypisać do naszego “typu budowy ciała”. W latach 40. ubiegłego wieku dr William Herbert Sheldon opracował system kategoryzacji typów ciała. Twierdził on, że te kategorie (lub somatotypy) są bezpośrednio związane z cechami osobowości danej osoby, a zatem można je wykorzystać do przewidywania jej osiągnięć i ewentualnej pozycji społecznej. Tę szkołę myślenia nazwano “psychologią konstytucyjną”. Nic dziwnego, że psychologia konstytucjonalna nie została uznana ani nie była kontynuowana przez innych teoretyków medycyny i stała się pojęciem w dużej mierze zapomnianym, ale opracowany przez niego system somatotypów jest do dziś używany przez wiele osób do kategoryzowania różnych kształtów ciała.

Jaki jest Twój typ budowy ciała?

Trzy “klasyczne” typy to:

  • Ektomorfik
  • Mezomorfik
  • Endomorfik

Należy jednak zauważyć, że większość ludzi posiada cechy więcej niż jeden z tych typów budowy ciała i rzadko zdarza się, by ktoś dokładnie określał się tylko jednym z nich. Chociaż z pewnością nie ma bezpośredniego związku między tymi typami ciała, a osobowością lub przyszłym statusem społecznym, niektórzy eksperci uważają, że można je wykorzystać (do pewnego stopnia) do oceny, jak czyjeś ciało może reagować na różne diety i ćwiczenia.

Ektomorfik

Dobrym przykładem ektomorfika może być biegacz długodystansowy. Mają oni zazwyczaj wąskie ciało, żylaste mięśnie i małe stawy. Jak można się spodziewać, ektomorficy zazwyczaj nie mają problemów z utratą wagi, ponieważ trudno im ją przybrać. Jednak z wiekiem mogą być bardziej podatni na osteoporozę i uszkodzenia kości w wyniku urazów, co wynika z ich wątłej budowy szkieletowej. W takich przypadkach regularne ćwiczenia fizyczne, w tym ćwiczenia z ciężarkami, mogą pomóc wzmocnić kości i zapobiec ich dalszemu osłabieniu. Oprócz ćwiczeń cardio, ektomorficy mogą zwiększyć swoją siłę, koncentrując się na krótkich zestawach intensywnych ćwiczeń złożonych, które pomagają rozwijać wiele grup mięśniowych.

Mezomorfik

Mezomorficy mają idealną budowę do przyrostu masy mięśniowej i treningu siłowego. Ich atletyczna budowa sprawia, że doskonale radzą sobie z uprawianiem wielu sportów i zazwyczaj równomiernie odkładają tłuszcz w całym ciele. Jednak, mimo że są idealnie przystosowani do treningu siłowego, jeśli mezomorfik przejdzie na siedzący tryb życia lub dietę wysokotłuszczową lub wysokokaloryczną, może dość łatwo przybrać na wadze. W takich przypadkach mogą być narażeni na zwiększone ryzyko udaru i chorób serca. W związku z tym, aby zachować zdrowie, mezomorfik musi kontrolować swoją dietę, a także wykonywać ćwiczenia cardio i ćwiczenia z obciążeniem.

Endomorfik

Nic dziwnego, że endomorfik to typ ciała, który ma większą skłonność do otyłości. Tendencje do magazynowania tłuszczu u endomorfików płci żeńskiej i męskiej są zazwyczaj odmienne – kobiety przybierają na wadze w okolicach ud i bioder, a mężczyźni gromadzą ją w okolicach brzucha. Taki rozkład masy ciała sprawia, że endomorfik z nadwagą jest bardziej podatny na problemy zdrowotne związane z układem sercowo-naczyniowym (z powodu gromadzenia się tłuszczu w centrum ciała, wokół ważnych dla życia organów), a także na cukrzycę i niektóre nowotwory. Aby zachować zdrowie, endomorfikom zaleca się regularne ćwiczenia układu krążenia (najlepiej o niskiej intensywności, takie jak pływanie czy jazda na rowerze) oraz stosowanie zrównoważonej diety. Niektórzy uważają również, że mniejsze, ale częstsze posiłki są odpowiednim wyborem dla endomorfika. Zaleca się również trening siłowy, aby uzyskać zdrowszy ogólny stosunek mięśni do tłuszczu. Dobra wiadomość dla endomorfika jest taka, że na ogół będzie on w stanie osiągnąć go bez większego problemu.

No Comment.

Reklama

Partnerzy