Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

“Ujkowe Łapawice” – czyli śp. Edward Tylka, który miał w ręku wyjątkowy fach

Dnia: niedziela 29 października 2023, Autor: Maciej Zubek

“Ujkowe Łapawice” to tytuł filmu, który pojawił się na kanale “Nasza Łopuszna”, a który poświęcony został pamięci zmarłego 3 lata temu Edwarda Tylki z Zakopanego, ostatniego rękodzielnika zajmującego się wyrabianiem wełnianych łapawic.

Materiał został zarejestrowany w kwietniu 2019 roku podczas jednych z warsztatów rękodzielniczych, realizowanych przez zespół regionalny “Góralsko Brać” z Łopusznej.

Warsztaty dotyczyły wykonywania wełnianych łapawic – rękawic z jednym palcem, które poprowadził Edward Tylka z Zakopanego – ostatni rękodzielnik zajmujący się wyrabianiem tej części góralskiej garderoby na Podhalu.

Ujek Edek nie doczekał niestety premiery filmu, zmarł 29 października 2020 roku czyli dokładnie 3 lata temu.

– Film ten chcieliśmy poświęcić jego pamięci oraz pamięci wszystkich rękodzielników wykonujących dawne, zapomniane już dzisiaj, „zwykłe” przedmioty będące prawdziwymi reliktami minionych czasów – mówią pomysłodawcy filmu.

Autorem scenariusza oraz reżyserem filmu jest Mateusz Buła, za kamerę oraz montaż odpowiedzialny był Konrad Makowski, ale w powstanie tego filmu zaangażowany był cały zespół “Góralskiej Braci”

No Comment.

Reklama

Partnerzy