Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

VI Rajd Szaroty przeszedł do historii

Dnia: poniedziałek 6 czerwca 2022, Autor: Maciej Zubek

Rozpoczął się na Placu Niepodległości w Zakopanem, gdzie zjawili się: Wójt Gminy Poronin Pani Anita Żegleń, Pan Paweł Para – Skarbnik Gminy Poronin, rodziny ofiar, zaproszeni goście oraz uczniowie wraz z opiekunami z dwudziestu trzech podhalańskich szkół.

Swoich reprezentantów miały:

– szkoły Podstawowe: Brzegi, Bukowina Tatrzańska, Ciche Górne nr. 2, Odrowąż, Pieniążkowice, Załuczne, Morawczyna, Czerwienne nr.2, Czerwienne nr.1, Chochołów, Stare Bystre nr.1, Murzasichle, Nowe Bystre, Poronin, Stasikówka, Suche, Ząb, Zakopane nr.1, Zakopane nr.7, Zakopane nr.9

– szkoły średnie z Zakopanego: Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych, Zespół Szkół Budowlanych.

Na trasę rajdu wyruszyło ponad czterysta osób. Pierwszym punktem był cmentarz na ulicy Nowotarskiej, gdzie złożono wiązankę na zbiorczej mogile i oddano hołd ofiarom niemieckich zbrodni. Dalej udaliśmy się na Gubałówkę na krótki odpoczynek i posiłek przy pomniku „Polonia Restituta” a następnie do miejsc upamiętniających zabitych Podhalan, związanych z oddziałem Wojciecha Duszy „Szaroty”.

Pierwsze znajduje się w Nowem Bystrem – Słodyczkach, gdzie postawiono pomnik rozstrzelanych w tym miejscu osób. Następnym punktem była „Maciuźnia” w Nowem Bystrem, tam także upamiętnieni są rozstrzelani górale. W tym miejscu odczytano listę dziewięćdziesięciu sześciu osób zamordowanych przez Niemców – żołnierzy z oddziału „Szaroty” lub osób wspierających go.

Ostatnim punktem rajdu była remiza OSP w Nowem Bystrem, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca Alojzego Polaka z oddziału „Szaroty”, który 1 listopada 1943 roku został rozstrzelany przez Niemców na cmentarzu przy ulicy Nowotarskiej w Zakopanem.

Na zakończenie uczestnicy otrzymali ciepły posiłek, który wraz z kanapkami przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Nowem Bystrem.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w rajdzie. Dopisała piękna i wietrzna pogoda, przez co idąc wierchem musieliście mocno trzymać powiewające polskie flagi. Tak idźcie przez całe życie, jak te „piękne ptaki” z rosnącymi skrzydłami u ramion. Znów nastały niespokojne czasy i „Wieje Wiatr Historii”, który opisał Konstanty Ildefons Gałczyński:

”Gdy wie­je wiatr hi­sto­rii,
Lu­dziom jak pięknym pta­kom
Rosną skrzydła, na­to­miast
Trzęsą się por­t­ki pęta­kom”

Rajd Szaroty nie mógłby się odbyć bez sponsorów i osób wspierających jego przebieg: Gmina Poronin sfinansowała ubezpieczenie i produkty do posiłków. Wyrazy wdzięczności składamy także sponsorom: PKL Gubałówka, Robertowi Parmie, Ratownikowi Medycznemu Zdzisławowi Kraj, Stanisławowi Waliczkowi.

Koszulki na Rajd Szaroty, ufundowali: Władysław Piszczek z Białki Tatrzańskiej i nowobystrzanie z USA skupieni w kole nr 71 Związku Podhalan Ameryki Północnej.

Tegoroczny Rajd Szaroty także odbył się dzięki zaangażowaniu i nieodpłatnej pracy wielu osób, a były to: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowem Bystrem Marcin Dyląg, Zbigniew Sikora, Koło Gospodyń Wiejskich w Nowem Bystrem, siostra Teresa – administracja Cmentarza na Ulicy Nowotarskiej, ks. ppr Krzysztof Matuszyk – Kapelan Rajdu, Beata Sikora – organizacja, Wojciech Majerczyk – transport koszulek, Restauracja Gubałówka.

Na trasie rajdu o nasze bezpieczeństwo i zdrowie dbali Policjanci z Zakopanego, Straż Miejska, Straż Gminna, druhowie OSP Nowe Bystre. Pan Paweł Garbacz wykonał piękne zdjęcia z trasy rajdu, które można obejrzeć w galerii poniżej.

Organizatorami VI Rajdu Szaroty byli: Zbigniew Sikora, SP w Nowem Bystrem, Gmina Poronin.

Wojciech Dusza “Szarota”, był twórcą pierwszego zbrojnego oddziału partyzantów na Podhalu, który podjął zbrojną walkę z Niemcami i kolaborantami. Z powodu zdrady, Niemcom w ciągu roku udało się ten oddział rozbić. Do końca nie wiadomo, w jakich okolicznościach zginął Wojciech Dusza i gdzie został pochowany. Reszta jego oddziału została rozproszona a wiele osób zginęło w egzekucjach, które odbyły się w wielu miejscowościach Podhala. Upamiętnieniu tych osób poświęcony jest Rajd Szaroty, odbywający się od wielu lat na trasie Zakopane – Nowe Bystre.

mat. prasowy

No Comment.

Reklama

Partnerzy