Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

VII Spiska edycja “Góralskiego cytania”(wyniki i zdjęcia)

Dnia: sobota 1 kwietnia 2023, Autor: Maciej Gębacz

Za nami kolejna edycja konkursu czytelniczo-plastycznego “Góralskie cytanie” gwarowych tekstów literatury regionalnej Podhala, Orawy, Spisza i Ziemi Zagórzańskiej. Gala rozdania nagród zwycięzcom konkursu VII edycji spiskiej odbyła się w Szkole Podstawowej w Łapszach Niżnych 31 marca 2023 r., a etap wojewódzki konkursu miał miejsce tydzień wcześniej 24 marca również w Łapszach Niżnych.

Organizatorem Konkursu jestSzkoła Podstawowa im. Błogosławionego Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych, a współorganizatorami konkursu są: Kuratorium Oświaty w Krakowie, Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu, Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych z siedzibą w Niedzicy.Patronat nad Konkursem sprawują: Wójt Gminy Łapsze Niżne, Związek Polskiego Spisza, Prezes Związku Podhalan w Polsce. Główne cele konkursu to m.in.: kształcenie ku wartościom konstytuującym kulturowe dziedzictwo regionalne i narodowe, przeciwdziałanie zanikaniu więzi międzypokoleniowej kultywowanie gwary spiskiej i wsparcie edukacji polonistycznej ucznia w zakresie pracy z tekstem oraz czytania ze zrozumieniem.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 86 uczestników (42 w kategorii literackiej i 44 w plastycznej), którzy reprezentowali szkoły podstawowe w: Czarnej Górze, Jurgowie, Łapszach Niżnych i Łapszach Wyżnych, Łapszance, Kacwinie, Krempachach, Niedzicy,  Nowym Targu i Trybszu.

Zarówno w części czytelniczej, jak i plastycznej konkurs obejmował cztery kategorie wiekowe szkoły podstawowej: klasy I-III;  IV-VI i VII -VIII.

Uczestników oceniało jury w kategorii: I-III:  Maria Krzysztofek, Adam Święty i  Danuta Milaniak, w kategorii IV-VI: Maria Waniczek, Józef Górka, Katarzyna Twardosz i Łukasz Twaróg, w kategorii VII – VIII: Krystyna Milaniak, Małgorzata Wojtaszek i Jan Budz.

Równolegle z konkursem czytelniczym odbywał się konkurs plastyczny, na który wpłynęło 44 prac we wszystkich kategoriach wiekowych. Prace wykonano za pomocą różnych technik. Prace plastyczne oceniało jury: Ewa Jaworowska – Mazur i Krzysztof Mazur.

Dziękujemy za ufundowanie nagród sponsorom: Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy z siedzibą w Łapszach Niżnych, Urząd Gminy w Łapszach Niżnych, Związek Polskiego Spisza, Muzeum – Zespół zamkowy w Niedzicy.

Wyniki konkursu czytelniczego:

Kategoria I-III 

I miejsce: Julia Wacław – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi  w Czarnej Górze 

II miejsce: Magdalena Widlak  – Szkoła Podstawowa w Jurgowie

III miejsce ex aequo: Filip Makowski – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kacwinie i Maciej Niemiec – Zespół Placówek Oświatowych w Niedzicy 

WYRÓŻNIENIE: Martyna Rychtarczyk  – Szkoła Podstawowa w Łapszance, Zuzanna Molitoris – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kacwinie, Marcel Bylina – Szkoła Podstawowa im. Bł. Jana Pawła II w Łapszach Wyżnych i Olga Dominika Marusarz – Szkoła Podstawowa w Jurgowie.  

Kategoria IV-VI  

I miejsce ex aequo: Weronika Stronczek – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kacwinie i Zuzanna Jamróz – Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych 

II miejsce ex aequo: Amelia Wyrostek – Szkoła Podstawowa im. Świętej Elżbiety Węgierskiej w Trybszu i Bartłomiej Łojek – Szkoła Podstawowa w Jurgowie
III miejsce: Justyna Bogacz – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kacwinie
WYRÓŻNIENIE: Nikola Husi – Szkoła Podstawowa im. Świętej Elżbiety Węgierskiej w Trybszu, Joanna Sołtys  – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi  w Czarnej Górze i Szymon Majerczak – Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych. 

Kategoria VII – VIII

I miejsce ex aequo: Karolina Pacyga – Szkoła Podstawowa w Kacwinie i Andrzej Krupa – Szkoła Podstawowa w Jurgowie 

II miejsce: Weronika Sołtys – Szkoła Podstawowa w Jurgowie  

III miejsce ex aequo: Katarzyna Grońska i Emilia Maria Święty – Zespół Placówek Oświatowych w Niedzicy

WYRÓŻNIENIA: Iwona Molitorys  – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kacwinie, Emilia Kuruc – Szkoła Podstawowa w Łapszance, Oliwia Milaniak – Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych, Liliana Ziemba – Szkoła Podstawowa w Łapszach Niżnych i Marcel Miśkowicz – Szkoła Podstawowa im. Świętej Elżbiety Węgierskiej w Trybszu.

Wyniki konkursu  plastycznego:

Kategoria I-III 

I miejsce ex aequo: Aleksandra Hasaj – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kacwinie

II miejsce: Hubert Kaczor – Szkoła Podstawowa nr. 4 w Nowym Targu
III miejsce ex aequo: Krzysztof Turski – Szkoła Podstawowa im. Bł. Jana Pawła II w Łapszach Wyżnych i Michał Reśczak – Zespół Placówek Oświatowych w Niedzicy
WYRÓŻNIENIE: Karol Kapołka  – Szkoła Podstawowa w Niedzicy i Mikołaj Handak Szkoła Podstawowa nr. 4 w Nowym Targu

Kategoria IV-VI

I miejsce ex aequo: Lena Sarna – Szkoła Podstawowa im. Świętej Elżbiety Węgierskiej w Trybszu

II miejsce: Paweł Bigos – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kacwinie
III miejsce: Nadia Baran – Szkoła Podstawowa w Jurgowie
WYRÓŻNIENIE: Milena Celuszak – Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych, Anna Galik  – Szkoła Podstawowa w Niedzicy i Magdalena Sołtys – Szkoła Podstawowa w Jurgowie 

Kategoria VII – VIII 

I miejsce: Dawid Schlegel – Zespół Placówek Oświatowych w Niedzicy

II miejsce: Tatiana Andrusiak – Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych

III miejsce: Antonina Stanek – Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych

WYRÓŻNIENIE: Antoni Czepelik  – Szkoła Podstawowa w Jurgowie 


Wszystkim uczestnikom, a szczególnie zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do kolejnej edycji za rok

Organizator  Konkursu Szkoła Podstawowa im. Błogosławionego Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych

No Comment.

Reklama

Partnerzy