Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

W 100-lecie Hymnu ojczyźnianego Stanisława Drohojowskiego

Dnia: poniedziałek 14 lutego 2022, Autor: Maciej Zubek

Podczas licznych i intensywnych kwerend, m.in. do historii Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Pieninach, zwróciłem uwagę na liczącą się w regionie pozycję Stanisława Drohojowskiego.

Przypomnę: Stanisław Konstanty Drohojowski h. Korczak, ur. 26 lipca 1855, zm. 20 czerwca 1925; ojciec Marceli Feliks Franciszek Seweryn Antoni Drohojowski (9 01 1817 – 11 08 1909), matka Florentyna z Fihauserów z Januszkowic h. wł. (27 03 1827 -17 01 1870); żona Anna Konstancja z Chomentowskich h. Bończa (1861 – 21 12 1916).

Był delegatem Towarzystwa Tatrzańskiego do zawiązania Oddziału Pienińskiego w Szczawnicy, jego członkiem założycielem 26 lipca 1893 r., a następnie prezesem przez pięć kadencji – od 1904 do wybuchu I wojny światowej. Za jego staraniem w 1921 r. wydzielono siedmiohektarowy obszar Góry Zamkowej na rezerwat przyrody, który stał się zaczątkiem utworzenia w przyszłości Pienińskiego Parku Narodowego.

Na polanie pod Trzema Koronami zbudował letnie schronisko „Andzia”, w którym ku uciesze turystów grywała muzyka cygańska, na szczyt Okrąglicy poprowadził drewniane schodki z poręczą, a na wierzchołku zbudował platformę widokową, którą ogrodził barierkami. Brał udział w znakowaniu pierwszych szlaków turystycznych w Pieninach. W leśniczówce dworskiej na obrzeżach Sromowiec Niżnych w 1907 r. urządził schronisko nazwane imieniem Wincentego Pola, a w Przełomie po stronie galicyjskiej naprzeciwko węgierskiej gospody „Csarda”, na swoich gruntach zbudował w 1888 r. schronisko „Szczawnica”.

Był także autorem popularnego naówczas „Przewodnika po Pieninach” (1909), ale nie tylko. W bibliografii Biblioteki Narodowej odnotowane zostały dwa tomiki poetyckich impresji: „Wrażenia z gór” (1902) i „Domna Rozanda : epizod z XVII-go wieku” (1912) oraz wspomniany w tytule hymn „Oswobodzona Ojczyzna”(1922). Wszystkie zostały wydane własnym sumptem, przypuszczalnie w małym nakładzie, może „Przewodnik po Pieninach” w większym. Od momentu kiedy zainteresowałem się jego twórczością – poza przewodnikiem – najbardziej byłem ciekawy hymnu, który jak i pozostałe pozycje na całe szczęście zachowały się w zasobach Biblioteki Narodowej. Z czasem zdigitalizowane trafiły do Cyfrowej Biblioteki Narodowej i w ramach domeny publicznej udostępnione.

Dzięki tym udogodnieniom mam okazję przybliżyć tą rzadką publikację. Hymn poza okładką ma zaledwie dwie strony, zarejestrowany został w Bibliotece Narodowej jako książka pod sygnaturą 227989, w gatunku: poezja polska. Zwrócę jeszcze uwagę na drobną rzecz, w siódmej zwrotce hymnu autor użył słowa: „osądźciężto”, nie wiem czy to było zamierzone, może jest zbitką słów powstałą i niezauważoną podczas składania tekstu, ale równie dobrze niechlujstwem wydawcy.

Ryszard M. Remiszewski

Bibliografia Stanisława Drohojowskiego:

Wrażenia z gór, Kraków 1902, s. 126, skład główny w Księgarni G. Gebethnera i sp.,

Przewodnik po Pieninach, Kraków 1909, s. 33, druk V.L. Anczyca i spółki,

Domna Rozanda : epizod z XVII-go wieku, Kraków 1912, s. 44, skład główny w Księgarni G. Gebethnera i spółki,

Oswobodzona Ojczyzna : hymn, Kraków 1922, s. 2.

Oswobodzona Ojczyzna

Sławek 21.02.2022
| |

No i dzięki artykułowi Remiszewskiego poznałem nieznanego Drochojowskiego tak bliskiego Szczawnicy poznałem życiorys działalność społeczno-polityczną tak nie znane historie potrawi tylko odkryć i przybliżyć R.M.Remiszewski dzięki Mu za to

Reklama

Partnerzy