Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

W hołdzie Kurierom Tatrzańskim – ruszyła zrzutka na budowę pomnika

Dnia: wtorek 26 lipca 2022, Autor: Anna Zubek

Kilkoma kliknięciami możecie pomóc, by w Zakopanem stanął pomnik tatrzańskich bohaterów.

Zbiórka prowadzona jest od dłuższego czasu przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika im. Kurierów Tatrzańskich w Zakopanem, w którego skład wchodzą ratownicy Tatrzańscy, Przewodnicy Tatrzańscy oraz społecznicy Podhala. Na zdjęciu od lewej: Apoloniusz Rajwa, Józef Pitoń, Kazimierz Gąsienica Byrcyn, Zbigniew Mrowca i Jędrek Stanek. 

Społeczny Komitet Budowy Pomnika Kurierów Tatrzańskich jest w stałym kontakcie i współpracuje z władzami miasta. Wspólnie dążą do tego, by pomnik stanął na placu w Kuźnicach, gdy zakończy się jego modernizacja. Ma to być miejsce nie tylko pamięci, ale też edukacji, a sam plac ma nosić imię Kurierów Tatrzańskich. Projekt pomnika został już przygotowany. Będą to trzy postacie z brązu- dwóch kurierów oraz emisariusz. Rzeźba zostanie umieszczona na granitowej skale, gdzie nie zabraknie tablicy informacyjnej, dotyczącej samego pomnika, jak i działalności Kurierów.

Chcemy uczcić pamięć naszych bohaterów, którzy podczas wojny przechodząc przez Tatry przenosili: broń, rozkazy, meldunki, walutę, sztandary na odcinku Zakopane – Budapeszt. Wszystko to co robili, było potrzebne, aby utrzymać kontakt okupowanego kraju z jego legalnymi władzami w Europie zachodniej. Było to bardzo ryzykowne i wielu z kurierów zapłaciło za tą działalność najwyższą cenę. Skałę już mamy, projekt też. Pan Janusz Jędrzejowski z Zakopanego, nauczyciel, artysta rzeźbiarz dba o najmniejsze szczegóły. Potrzeba niestety sporo pieniędzy, aby wykonać odlewy – tłumaczą członkowie społecznego komitetu.

Teraz wsparcie sprawy możliwe jest przez portal zrzutka.pl, gdzie uruchomiona została zbiórka: Budowa pomnika Kurierów Tatrzańskich w Zakopanem

Zachęcamy do wsparcia idei na rzecz naszych podhalańskich bohaterów oraz udostępnień materiału, by wieść o niej dotarła do naszych rodaków w różnych częściach świata.

Wpłat można dokonywać też bezpośrednio na konto bankowe:

Konto do wpłat: 63 8792 0008 0000 0009 9600 0004.

W tytule: Budowa Pomnika Kurierów Tatrzańskich w Zakopanem.

Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu

Do wpłat zagranicznych kod SWIFT : POLUPLPR

No Comment.

Reklama

Partnerzy