Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

W miejscu ruin dawnego schroniska Beskiden Verein pod Diablakiem platforma widokowa

Dnia: czwartek 20 stycznia 2022, Autor: Maciej Zubek

Nie opatruję tytułu znakiem zapytania. Inwestycja, która w pierwszej chwili zaskakuje, ma swoje podstawy i jest rzeczywistością, z którą mamy do czynienia.

W miejscu ruin dawnego schroniska, Babiogórski Park Narodowy wybudował platformę widokową, o powierzchni fundamentu dawnego obiektu, czyli +/- 60 m2. Fundamenty dawnej werandy schroniska są poza ścianami obiektu i nie są uwzględnione w powierzchni platformy. Przed rozpoczęciem inwestycji dokonano przeglądu stanowisk przyrodniczych, tak by obiekt im nie zagrażał. Odbioru inwestycji dokonano w listopadzie 2021 r.

Dobrze wiemy, co się dzieje w sezonie na szczycie, jaka jest jego eskalacja – nagminne rozdeptywanie i niszczenie stanowisk przyrodniczych. Poniekąd to i poza sezonem presja turystyczna jest w tym miejscu tak duża, że przyroda nie ma kiedy odpocząć. Celem takiej platformy, który wydaje się najważniejszy, to rozłożenie ruchu turystycznego w rejonie Diablaka, najwyższego szczytu Babiej Góry (1725 m n.p.m.).

Nie ukrywam, że sztuczne ułatwienia, w postaci małej architektury w górach (wieże, platformy, czy ścieżki ponad wierzchołkami drzew) mnie nie zawsze cieszą. No cóż, nie należę do tego pokolenia, które na takie ułatwienia czekało. Czasy się zmieniają, więc czy chcę, czy nie, akceptuję je. Jeżeli w ten sposób uchroni się częściowo choćby stanowiska przyrodnicze, to przynajmniej tyle. Na nic więcej już nie liczę.

Platforma widokowa w miejscu dawnego schroniska pod Diablakiem, to również okazja na prezentację tego miejsca, bo historia samego nieistniejącego schroniska warta jest poznania. Nie wspomnę o innym aspekcie, jeżeli tylko pogoda na to pozwoli, to panorama z tego punktu jest przednia, jedna z najpiękniejszych w Beskidach. Miejsce to w nowej formule może okazać się dobrym posunięciem.

Platforma znajduje się tuż pod szczytem Diablaka na wysokości 1616 m n.p.m., przy szlaku zielonym schodzącym do Stańcowej, i dalej do Lipnicy Wielkiej Przywarówki. Inwestycję zrealizowano w ramach zadania „Obiekty infrastruktury szlaków – uporządkowanie terenu po schronisku pod Diablakiem” dofinansowanego ze środków Funduszu Leśnego w roku 2021.

Na koniec, dla zainteresowanych, przypomnę, że od 8 grudnia 2021 do odwołania zamknięta jest Akademicka Perć. Tekst uatrakcyjniłem zdjęciami platformy Anny Arcikiewicz (BgPN), za które autorce dziękuję.

Ryszard M. Remiszewski

Sławek 21.01.2022
| |

Wyciągnął mnie R.M.Remiszewski z ciepełka domowego na wendrówkę na Babią Górę teraz kiedy za oknem zawieja śnieżna a tu w artykule zdjencia nie zimowe no i opis historyczny miejsca nie zimowy ale przenoszący czytelnika w inny wymiar czasowy jak bym był z Remiszewskim na Babiej Górze Serdecznie posdrawiam autora Sławek

Reklama

Partnerzy