Ważna wiadomość dla pacjentek z całego południa Małopolski, które mają dostęp do specjalistycznej pomocy medycznej w zakresie onkologii. Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu z inicjatywy dyrektora placówki utworzył bowiem Centrum Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Piersi.
Już teraz pacjentki mogą tam wykonać badania kontrolne, diagnostykę i jeśli jest taka potrzeba, podjąć leczenie właśnie w nowotarskim szpitalu. To pierwsze i jedyne takie centrum nie tylko na Podhalu, ale i w dużej części południowej Małopolski.
Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II podjął wyzwanie i systematycznie rozszerza zakres diagnostyki i leczenia wybranych grup chorób nowotworowych. To niezwykle ważne, bowiem statystki alarmują, że cały czas wzrasta liczba tego typu zachorowań, bezpośrednio zagrażających zdrowiu i życiu mieszkańców całej Polski. Tymczasem do niedawna sytuacja wyglądała tak, że chorzy z terenu Podhala pomocy musieli szukać w placówkach znacznie oddalonych od miejsca zamieszkania. Teraz spora część z nich może skorzystać z Poradni Onkologicznej i specjalistycznego leczenia w tym zakresie właśnie w nowotarskim szpitalu. Co prawda, na razie współczesna medycyna nie potrafi skutecznie przeciwdziałać lawinowo zwiększającej się liczbie osób, które zachorują na nowotwory, ale oferuje coraz nowocześniejsze metody diagnostyki i leczenia.
Druga ważna rzecz to fakt, że dostępność do nowoczesnych badań profilaktycznych pozwala na tyle wcześnie wykryć chorobę, że szanse na wyleczenie są teraz znacznie większe niż do niedawna. Coraz lepsze leki i możliwość terapii blisko miejsca zamieszkania z jednej strony zmniejszą skutki uboczne leczenia, z drugiej pozwalają na leczenie blisko rodziny i domu. To z kolei bardzo często pozwala na np. dalszą aktywność zawodową i prowadzenie w miarę normalnego trybu życia.
I to właśnie umożliwia pacjentom szpital w Nowym Targu. Blisko pół roku temu uruchomiono tam Oddział Dzienny Chemioterapii, który oferuje podjęcie wielu zaawansowanych terapii onkologicznych. Wcześniej chorzy z terenu Podhala mieli do wyboru placówkę w Suchej Beskidzkiej lub kolejne w Krakowie.
Nowotarski szpital postanowił wyjść naprzeciw chorobom XXI wieku – nowotworom. Niestety, z prognoz lekarzy wynika, że problemy nowotworowe będą pojawiały się coraz częściej. Lekarze jak na razie nie potrafią powstrzymać tego wzrostu. Mogą za to zaoferować pacjentom lepsze leczenie, z wykorzystaniem nowoczesnych leków i przede wszystkim bliżej domu, co wpływa na komfort i samopoczucie chorego. Już ten czas pokazał jak wielkie zapotrzebowanie jest na leczenie tej grupy chorób.
– Nie ukrywam, że zaskoczył mnie już pierwszy miesiąc funkcjonowania oddziału – mówi dr Łukasz Stokłosa, ordynator Oddziału Dziennej Chemioterapii w nowotarskim szpitalu. – Tylko w październiku do naszej Poradni zgłosiło się prawie 500 pacjentów. Obecnie codziennie z chemioterapii korzysta u nas około dwudziestu osób, wymagających leczenia w tym zakresie. To naprawdę dużo, biorąc pod uwagę nasz zespół medyczny i możliwości, jakie mamy. Naszymi pacjentami są przede wszystkim osoby z południowej Małopolski, głównie z Podhala, którzy wcześniej często musieli dojeżdżać do placówek klinicznych nie tylko w naszym województwie, ale i na Śląsku. Ale zdarzają się też pacjenci spoza naszego regionu, którzy widząc, jaki jest czas oczekiwania na rozpoczęcie terapii w innych ośrodkach, decydują się dojeżdżać do nas. Teraz Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu idzie o krok dalej i uruchomił Centrum Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Piersi i w jego ramach systematycznie rozszerza zakres oferowanych procedur medycznych. Było to możliwe dzięki uporowi i determinacji dyrekcji placówki, bowiem stworzenie takiego centrum poza Krakowem jest niezwykle trudne.
– To nasz najnowszy projekt, o którym myślałem już od dłuższego czasu – podkreśla Marek Wierzba, dyrektor nowotarskiego szpitala specjalistycznego. – Uważam, że każdy pacjent z poszczególnych regionów Małopolski, powinien mieć w miarę możliwości taki sam dostęp do leczenia onkologicznego, jak np. chorzy z Krakowa. Obecnie jesteśmy na etapie kompletowania kadry medycznej i rozszerzania możliwości diagnostycznych w tym zakresie. I mimo różnych trudności, udaje się nam już to realizować, dzięki m.in. pozyskaniu znakomitych specjalistów. I już po kilku miesiącach od rozpoczęcia funkcjonowania tej części placówki, pierwsze pacjentki przeszły u nas pierwsze zabiegi chirurgiczne w zakresie nowotworów piersi. Działa od samego początku Poradnia Onkologiczna dla kobiet, które mają możliwość wykonania u nas wielu badań diagnostycznych. To niezwykle ważny projekt i spotkał się z akceptacją zarówno ze strony Konsultanta Wojewódzkiego w zakresie leczenia onkologicznego nowotworów piersi, jak i Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki ich wsparciu możemy działać dalej w zakresie poszerzania naszej oferty w tym zakresie.
Dyrektor Marek Wierzba dodaje, że na szeroko pojętym Podhalu nie ma takiego ośrodka i takich możliwości diagnostycznych i leczniczych. – Natomiast pacjentek z problemami onkologicznymi, szczególnie jeżeli chodzi o nowotwory piersi, jest bardzo dużo. Centrum ma jeszcze jedną bardzo ważną funkcję – wiele pacjentek nadal nie ma świadomości, jak ważne są badania profilaktyczne i że np. należy wykonywać regularnie USG piersi czy mammografię kontrolną. To niezwykle ważne, bowiem im wcześniej zdiagnozujemy nowotwór, tym zwiększają się szanse na wygranie z chorobą, a samo leczenie nie będzie w wielu przypadkach długotrwale i dotkliwe.
Decydujące przy uruchamianiu Centrum Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Piersi w nowotarskim szpitalu było skompletowanie kadry specjalistów. A to nie jest łatwe, bowiem placówki medyczne w całym kraju borykają się z brakiem lekarzy. Tutaj jednak dzięki staraniom dyrekcji szpitala w Nowym Targu pacjentki przyjmują lekarze o takich kwalifikacjach, że bez problemu mogliby pracować w ośrodkach klinicznych w dużych miastach. Co więc decyduje, że specjaliści z najwyższej półki decydują się na pracę w szpitalu w stolicy Podhala?
– Myślę, że wynika to z dobrej atmosfery w naszej placówce i poczucia bezpieczeństwa, które oferujemy – tłumaczy dyrektor Marek Wierzba. – Ale gwarantujemy im też, że ich umiejętności, pomysły będą tutaj realizowane i z naszej strony spotykają się pod tym względem z otwartością. Z kolei wysokość wynagrodzeń lekarzy onkologów jest już na zbliżonym poziomie – czy to w dużych ośrodkach akademickich, czy szpitalach w regionie. Dlatego uznałem, że to wielka szansa na stworzenie oferty leczenia nowotworów piersi na najwyższym możliwym u nas poziomie. Jeśli dodatkowo trafiam na tak znakomitych specjalistów, jak dr Jolanta Łapczyńska, która dodatkowo szkoli u nas radiologów z naszej placówki, to obowiązkiem jest wykorzystanie takiej szansy.
Koordynacją utworzenia Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi w nowotarskim szpitalu zajmuje się kolejna wybitna specjalistka dr Elżbieta Marczyk.
– Diagnostyka, którą oferujemy, jest przeznaczona dla wszystkich kobiet, które mają jakiekolwiek problemy onkologiczne z piersiami. Są to często przypadki bezobjawowe, pacjentki wykonały badania profilaktyczne czy kontrole, jak mammografia czy USG i ich wyniki są nieprawidłowe. I wymagają poszerzonej diagnostyki, co im już możemy zaoferować. Kolejna grupa pacjentek to te, które zauważyły u siebie niepokojące objawy: obecność guza, owrzodzenia, krwisty wyciek z brodawki czy powiększone węzły chłonne i tutaj też mogą się u nas diagnozować i leczyć. Wszystkie kobiety zapraszamy do naszego Centrum właśnie na diagnostykę i leczenie. Ustalamy przede wszystkim, czy rzeczywiście mamy do czynienia z nowotworem, czy też, że nic złego się nie dzieje. Zaznaczę, że mimo braku wiedzy powszechnej, z nowotworami piersi zmagają się również mężczyźni, choć oni znacznie rzadziej chorują – podkreśla dr Elżbieta Marczyk.
Warto tutaj przypomnieć, że pierwszy etap badań profilaktycznych dla kobiet obejmuje mammografię klasyczną w dwóch projekcjach i jest przeznaczony dla kobiet zdrowych w wieku od 45 do 74 lat, bez żadnych objawów choroby ze strony piersi. Można je wykonać w wielu miejscach, a adresy placówek medycznych są dostępne na stronie internetowej pacjent.gov.pl. Badania te wykonuje się bez skierowania, średnio raz na 2 lata, a dostępność do nich jest łatwa.
– Jeśli natomiast wyniki badań się nieprawidłowe, to dalszą diagnostykę pogłębioną mogą wykonać już u nas – dodaje dr Elżbieta Marczyk. – Chodzi tutaj m.in. o tzw. drugi etap badań przesiewowych w zakresie raka piersi. Również pacjentki z niepokojącymi objawami lub złymi wynikami badań obrazowych piersi, wykonanymi poza programem skriningowym, mogą zarejestrować się do lekarza specjalisty w nowotarskim szpitalu, który przyjmuje w naszej Poradni Onkologicznej. I zostaną one objęte wszechstronną pomocą medyczną, mogą wykonać dalszą konieczną diagnostykę i potem ewentualnie podjąć leczenie onkologiczne.
Diagnostyka pogłębiona podejrzanych zmian w obrębie piersi obejmuje, w zależności od indywidualnych wskazań medycznych, wykonanie zdjęć mammograficznych – celowanych powiększonych, tomosyntezę – jedną z nowoczesnych metod diagnostycznych, USG piersi, rezonans magnetyczny oraz biopsję podejrzanych zmian zarówno w piersiach, jak i regionalnych węzłach chłonnych. Wszystkie te badania szpital już oferuje – część z nich jest wykonywana na terenie szpitala, a inne poza nim. Ale docelowo cała wyżej wymieniona diagnostyka piersi, będzie dostępna dla pacjentek na miejscu w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu. Jeśli z kolei zajdzie taka potrzeba, w nowotarskiej lecznicy będzie można poddać się operacji, w tym także amputacji gruczołu piersiowego, a następnie zabiegu rekonstrukcji piersi.
– Szpital w Nowym Targu posiada nowy aparat mammograficzny oraz odpowiedniej jakości aparat USG – mówi dr Jolanta Łapczyńska, lekarz specjalista radiolog i diagnostyki obrazowej, uznany autorytet w tej dziedzinie. – Dzięki wielkiemu zaangażowaniu dyrektora Marka Wierzby oraz kierownictwa Zakładu Diagnostyki Obrazowej, organizujemy zaplecze do pełnego wykonywania badań diagnostyki chorób piersi. Zaczynamy od szkolenia personelu i organizowania odpowiednio przystosowanych pomieszczeń, tak aby można było badać pacjentki w komfortowych warunkach. Następnym etapem będzie wyposażenie pracowni w odpowiedni sprzęt, aparat USG i zestawy do biopsji. Kiedy będziemy mieć już w pełni przeszkolony personel, to będziemy wprowadzać kolejne, specjalistyczne procedury medyczne. Tak, aby nasze pacjentki nie musiały jeździć do Krakowa w tym celu, a diagnozować się i leczyć w nowotarskim szpitalu. Po zakupieniu cewki do wykonywania badań rezonansu magnetycznego i przeszkoleniu personelu, zaczniemy wykonywać również tę zaawansowaną diagnostykę obrazową w naszym szpitalu. Obecnie podpisaliśmy umowę z firmą Voxel, która w Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu będzie wykonywała te badania dla nas. W przyszłości planujemy również przeszkolić zespół specjalistów, zakupić przystawkę do aparatu mammograficznego, tak abyśmy mogli wykonywać biopsję pod kontrolą mammografii. Pozwoli nam to diagnozować raka piersi na jego najwcześniejszym etapie rozwoju. Mam nadzieję, że Podhale z białej plamy na mapie opieki nad pacjentem z rakiem piersi stanie się wzorowym ośrodkiem.