Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

W Nowym Targu ruszył kurs języka polskiego da Ukraińców.

Dnia: poniedziałek 14 marca 2022, Autor: Maciej Zubek

Jego inicjatorką jest Aneta Szymkiewicz, wykwalifikowana lektorka języka polskiego jako obcego, właścicielka szkoły językowej „Słowotok”

– Pomysł zrodził się w mojej głowie, niemal równo z wybuchem wojny. Świadoma tego, że do naszego kraju zaczną napływać obywatele Ukrainy, postanowiłam działać. Pomysł spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem w środowisku i dzięki temu w szybkim tempie zorganizowaliśmy pierwszy, w pełni darmowy kurs. Na zasadzie wolontariatu pomagają mi Agnieszka Banaś i Kamila Przybylska, które również są lektorami języka polskiego oraz Larysa Rabczewska-Rapacka, która z kolei jest z wykształcenia rusycystką. Walentyna Jakubczak-Polańska koordynuje kontakty z uczestniczkami. Za tę pomoc serdecznie im dziękuję, bo w pojedynkę nie dałabym rady – mówi pomysłodawczyni kursu.

Kurs ma bardzo intensywny przebieg: 30 godzin w ciągu zaledwie 14 dni. Uczestniczy w nim 15 osób.

– To w normalnych warunkach 2/3 semestru. Spotykać się będziemy codziennie. Zależy nam na czasie głównie z tego powodu, by nasze kursantki jak najszybciej mogły zacząć w naszym kraju normalne życie, a bez znajomości języka jest to trudne. Chciałybyśmy przeszkolić jak największą liczbę osób, ale 15 to liczba optymalna. Lista chętnych zapełniła się błyskawicznie. Zresztą na drugi, kwietniowy turnus również już wyczerpałyśmy limit – podkreśla Szymkiewicz.

Kurs odbywa się w jednej z sal Miejskiego Centrum Kultury.

– Tak jak wspomniałam, pomysł spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem. W jego realizację zaangażowało się m.in. Starostwo Powiatowe na czele z panami Bartłomiejem Garbaczem i Radosławem Jastrzębskim, dzięki którym nasze studentki zostały wyposażone w wyprawkę szkolną oraz materiały edukacyjne. Dzięki uprzejmości pana dyrektora MCK, zajęcia prowadzimy w komfortowych warunkach. Pomocą służy nam także Szkoła „Highland” – zaznacza Szymkiewicz.

fot. MCK

No Comment.

Reklama

Partnerzy